Bakan Fahrettin Koca duyurdu: Depremzede çocuklar için ‘Özel Çocuklar Destek Sistemi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mobil telefonlara uygulama olarak indirilebilen ‘Özel Çocuklar Destek Sistemi’ uygulamamızla depremzede çocuklarımıza, gençliğe yeni adım atan arkadaşlarımıza ruh sağlığı destek hizmeti sunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde ağır yıkım yaratan depremin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremzede çocuklar için oluşturulan bir uygulamayı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu.

Bakan Koca, 14 Şubat tarihinden bu yana aktif  olan uygulamada 7/24 görevli operatörlerin, gönüllü Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı uzmanlarına randevu oluşturduğunu ve randevu saatinde görüntülü görüşme sağlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Kurulan sistemle depremzede çocuklarımızın aynı hekimden uzun süreli destek alması mümkün. Ayrıca, sahadaki Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı uzmanı hekimlerimiz gerekli durumlarda yüz yüze görüşme yapmakta, ilaç ihtiyaçları Bakanlığımızın saha ekiplerince karşılanmaktadır.

Sistemde, çocuk ve gençlerimizi dinlemeye hazır 254 gönüllü hekimimiz var. Sayıları artacak. Acıların derinleşmesine izin vermeden yapılacakları yapmalıyız. Depremzede çocuklarımızın yakınları, gençler… Uygulamayı indirip operatörden randevu alın. Bu hepimize iyi gelecek.”

(Visited 17 times, 1 visits today)