”Aslanım, prensesim mi?”, ”yavrum, çocuğum mu?”

Çocuklara hitap edilirken ebeveynlerin tutumu, yaklaşımı, onunla konuşma şekli ve bakışı bile çocuklar için büyük önem taşıyor. Uzmanlar, çocukların özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşta, ebeveynlerinden doğru mesajlar almalarının önemine dikkat çekiyor. Ve onlara isimleriyle  hitap etmenin en doğrusu olduğunu ifade ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara nasıl hitap edilmesi gerektiği hakkında şu bilgileri verdi:

En doğru hitap şekli 

Çocuklara seslenirken kullanılan en doğru hitap şekli isimlerinin kullanılması veya kızım, oğlum, çocuğum, yavrum, evladım gibi söylemlerdir.  Bu hitaplar çocuklar için oldukça uygun ve yeterli. Bazı durumlarda çocuğa (canım kızım, canım oğlum) denmesinin de bir sakıncası yoktur.

”Sevgilim aşkım” denmesi çok sakıncalı 

Ebeveynlerin çocuklarına (sevgilim, aşkım) şeklinde hitaplarda bulunması oldukça sakıncalı. Bu söylemler, çocuğun ruh sağlığına ve cinsel kimlik gelişimine zarar veriyor. Çocuklar özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşlarındayken ebeveynlerinden doğru mesajlar almalı.

”Anneciğim, babacığım”….

Çocuklar, gelişim dönemi özellikleri açısından (anneciğim, babacığım) gibi hitapları anlamakta zorlanırlar. Anne olmadığı halde kendi annesinin ona (anneciğim) şeklindeki söylemi, çocukta kim olduğuna dair kafa karışıklığına yol açar. (Anneciğim, teyzeciğim) gibi hitap şekilleri çocuğun rol kavramına ve kimlik bütünlüğüne zarar verdiği için psikolojik açıdan uygun olmadığını söyleyebiliriz.

”Aslanım, prensesim”

(Aslanım, prensesim) gibi çocukları aşırı yücelten hitaplar da son derece zararlı. Bu şekilde hitaplar çocuğun sağlıklı benlik değerlendirmesi yapmasına engel olur, ilişkilerini bozar ve ilişkilerde sınır kavramını reddetmesine sebep olabilir. Bu çocuklar sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de benzer problemler yaşayabilirler. 

(Visited 43 times, 1 visits today)