Arçelik ile Biosys, Covid-19 tedavisi için oksijen terapisi cihazı üretti

Arçelik ile sağlık sektöründe başta ventilatörler olmak üzere yüksek teknoloji medikal cihazların Ar-Ge çalışmalarını yapan Biosys, stratejik bir iş birliği anlaşması yaparak,  Covid-19 tedavisinde kritik öneme sahip ‘BİO2Flow’ yüksek akış oksijen terapisi cihazını üretti.

Yoğun bakım ünitelerinden bağımsız çalışabilen ve taşınabilen BİO2Flow cihazının sağlık çalışanlarına büyük destek sağlaması hedefleniyor.

Arçelik Üretim ve Teknoloji’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, şunları dile getirdi:

“Arçelik ve Biosys olarak milli seferberlik duygusuyla toplum sağlığı için üretim ve teknoloji güçlerimizi yeniden birleştirerek, COVID-19 tedavisinde kritik öneme sahip ‘BİO2Flow’ yüksek akış oksijen terapisi cihazını ürettik. Yüksek akımlı oksijen tedavisi sağlayan BiO2Flow ile dünyaya nefes olmayı, toplum sağlığı için büyük bir fedakarlık ve özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın mücadelesine de katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Bildiğiniz gibi bir yıldan fazla bir süredir yaşadığımız bu zorlu dönemin daha ilk gününden itibaren Arçelik olarak salgınla mücadele seferberliğine tam destek vererek, tüm imkanlarımızı devreye soktuk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Biosys, Aselsan ve Baykar iş birliği ile ilk yerli ve milli mekanik ventilatörlerin seri üretimini tamamladık.” 

Biosys Kurucusu ve Genel Müdürü Cemal Erdoğan, şunları dile getirdi:

“Biosys olarak pandeminin başlamasıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın öncülüğünde Arçelik, BAYKAR ve ASELSAN firmaları ile güçlerimizi birleştirdik. Tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu ve sınırlı sayıda üretimi bulunan mekanik ventilatörleri, tamamıyla yerli imkanlarla çok kısa bir süre içerisinde üretmeyi başardık. Aradan geçen bir yılın ardından Covid-19 tedavisinde en kritik cihazlardan biri olan BiO2Flow Yüksek Akış Oksijen Terapisi Cihazının Ar-Ge ve üretim çalışmalarını Arçelik ile iş birliği yaparak tamamladık. BiO2Flow Yüksek Akış Oksijen Terapisi Cihazı, pandeminin bu zorlu döneminde canı pahasına sahada mücadele eden sağlık çalışanlarımızın Covid-19 ile mücadelesinde destek olmak amacıyla hastanelerimizde aktif olarak kullanılmaya başlandı.”    

Yüksek Akış Oksijen Terapisi (High Flow Oxygen Therapy – HFO Therapy) Nedir?

Yüksek Akış Oksijen Terapisi, doğrudan bir akış ölçere (100L/ dakikaya kadar ayarlanmış) bağlı bir hava-oksijen karıştırıcısından veya bir oksijen akış ölçere bağlı bir türbindeki daha yeni teknolojilerden oluşan bir sistemdir. % 100’e kadar oksijen içeren gaz karışımı, 31-37 ° C’de şartlandırılmış ve suyla tamamen doymuş (bağıl nem: % 100) gaz veren ısıtılmış bir nemlendiriciye yönlendirilir. Gazlar hastaya, yüksek akış sağlamak ve su yoğunlaşmasını sınırlandırmak için yapılandırılmış basit bir özel arayüz, burun tırnakları veya kanül yoluyla verilir.  Üst solunum yolundaki HFOT sistemindeki sabit yüksek gaz akış hızı, yüksek oksijen miktarı verilmesi, pozitif son ekspiratuar basınç (PEEP) etkisini destekler. Kandaki oksijen düzeyini etkili ve hızlı bir şekilde yükseltir.

Covid-19’da görülen hipoksemik solunum yetmezliğinde solunum kası aktivitesi, yüksek solunum dürtüsü nedeniyle özellikle yüksektir. HFOT, solunum yükünü azaltabilir ve sonuç olarak akciğer hasarını hafifletebilir. Yüksek oksijen akış hızına rağmen, yüksek akış oksijen terapisi; non-invaziv mekanik ventilasyon desteğinden ve standart oksijenden daha iyi tolere edilir. Yüksek akışlı terapi, kendiliğinden (spontan) nefes alan ancak nefes alma işi zorlaşan veya yetersiz olan hastalarda yararlıdır. Solunum yetmezliği, post kardiyak cerrahi, kalp yetmezliği, bronkoskopi esnasında ve ekstübasyon sonrası gibi durumlardaki hastalarda kullanılması uygundur.

(Visited 47 times, 1 visits today)