Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği İptal Edilsin

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sağlık ortamının güvencesizleştirme temelinde yeniden inşa edildiğini, bunun da baskıyı ve şiddeti tırmandırdığını belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, Sağlık Bakanlığı’nın il sağlık müdürlükleri bünyesinde kurduğu komisyonlar aracılığıyla aile sağlığı merkezi çalışanlarının işlerine son vermeye başlaması üzerine 5 Ocak 2022 günü çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü alan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sağlık ortamının güvencesizleştirme temelinde yeniden inşa edildiğini, bunun da baskıyı ve şiddeti tırmandırdığını belirtti. Tüm emekçi kesimlerin infaz komisyonları uygulamalarıyla karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Korur Fincancı, güvenceli ve insanca yaşanabilecek çalışma ortamlarının yaratılması için mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

TTB II. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten birinci basamak sağlık hizmetlerinin pandemiyle mücadeledeki önemine dikkat çekerek bakanlığın pandemiyle mücadeleyi halen anlayamadığını söyledi. TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları ise aile hekimlerine “Hiçbiriniz yalnız değilsiniz. TTB tüm gücüyle arkanızda. Hiçbir arkadaşımızın iş güvencesinin elinden alınmasına da, faşizm heveslisi yönetmeliklere de izin vermeyeceğiz. Ceza ve infaz yönetmeliği durduğu sürece biz durmayacağız” diyerek seslendi.

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, ceza ve infaz yönetmeliğine karşı yürütülecek mücadelede aile hekimlerinin yanlarında olacaklarını ifade ederken; Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan pandemiyle birlikte artan yükün arasında bir de baskılarla boğuştuklarını fakat bu mücadeleden asla geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı da pandemiyle mücadelelerinde destek beklerken cezalarla karşılaşmanın kendilerini tükettiğini kaydetti. Gereksiz ilaç kullanımı nedeniyle veya hamile bir aile hekiminin işyerine 10 dakika geç kalması nedeniyle ceza puanı verilmesini örnek gösteren Kırımlı, ceza ve infaz yönetmeliği geri çekilene kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

(Visited 4 times, 1 visits today)