28 haftadan büyük gebeler sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli

 Koronavirüs salgını sürecinde hassas grup olarak nitelendirilenler arasında ”gebeler” de yer alıyor. Uzmanlar, yeni normalleşme döneminde özellikle ”28 haftadan büyük gebeleri, sosyal mesafeye dikkat etmeleri  ve diğer  kişilerle teması minimuma indirmeleri” konusunda uyarıyor.  Çünkü, İngiltere’de kovid-19 tanısı almış 427 gebeyi içeren çalışmada,  ciddi hastalananların büyük çoğunluğunu, 28 haftadan büyük gebelerin oluşturduğu belirlendi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Rana Karayalçın,  kovid-19 ve gebelik hakkındaki araştırmaların devam ettiğini hatırlatarak,  gebelikteki fizyolojik ve mekanik değişikliklerin, viral enfeksiyonlara duyarlılığı artırdığını söyledi. Bu nedenle salgın sürecinde gebelerin hassas grup olarak belirlendiğinin altını çizen Prof. Dr. Karayalçın, şu uyarı ve önerilerde bulundu.

28 haftadan büyük gebeler sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli 

Bu süreçten en çok etkilenenlerin başında gebeler ve yeni doğum yapan anneler geliyor. Anne adayları, doğum stresinin yanı sıra,  doğum sırasında virüsü bebeğe bulaştırma endişesi yaşıyor. 

İngiltere’de kovid-19 tanısı almış  427 gebeyi içeren çalışmaya göre,  ciddi hastalanan gebelerin büyük çoğunluğunu 28 haftadan büyük gebeler oluşturmakta. Bu nedenle 28 haftadan büyük gebeler, sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli ve diğer kişilerle teması minimuma indirmelidir.

Erken doğuma karşı gebeliğin son üç ayına dikkat

Yeni gelen raporlar tüm dünyada,  ciddi kovid-19 hastalığı geçiren gebelerde erken doğum oranının arttığını gösteriyor. Bu nedenle gebeliğin son üç ayında daha dikkatli olunması gerekmektedir. 

Özellikle pnömoni geçiren gebelerde, erken doğum ve sezaryan oranları artmaktadır.

Stres yaratan haberlerden uzak durun 

Anne adayları  bu süreçte sık sık sıvı tüketsin,  egzersiz yapsın. Stres yaratan haberlerden uzak dursun.

(Visited 14 times, 1 visits today)