Yalancı doğum sancısı, gerçek doğum ağrısından nasıl ayırt edilir?

Tüm gebelerde görülen yalancı doğum sancısının sıklığı ve şiddeti, gebeliğin sonuna doğru  artar. Bu nedenle çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karıştırılır.  Yalancı doğum sancısı, gerçek doğum ağrısından nasıl ayırt edilebilir?

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Nihan Karakaya, gebeliğin sonuna doğru braxton hicks kasılmalarının (yalancı doğum ağrısı) sıklığı ve şiddetinin arttığına ve çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karşılaştırıldığına işaret etti.

Gerçek doğum ağrısından ayırt edilebilir

Gerçek doğum ağrılarından farklı olarak braxton hicks kasılmaları, rahim ağzında açılmaya neden olmaz ve doğumla sonuçlanmaz. Braxton hicks kasılmaları, gerçek doğum ağrılarından ayırt edilebilir.  Yalancı doğum ağrıları, 

 Süresi ve şiddeti düzensizdir,
 Seyrek olarak meydana gelir,
 Önceden belirlenemez, 
 Ritmik değildir,
 Ağrılıdan çok rahatsız edicidir,
Gerçek doğum ağrısından farklı olarak sıklığı, süresi ve şiddeti giderek artmaz,
Hafifleyerek kaybolur, başka bir zaman tekrar ortaya çıkar.

Braxton hicks kasılmaları yaşayan gebeler kendilerine şu soruları sormalılar

 Kasılmaların sıklığı nedir? Braxton hicks kasılmaları düzensizdir ve zamanla sıklaşmazlar. Gerçek doğum kasılmaları düzenlidir, zamanla sıklaşır ve şiddetlenir.
 Kasılmalar ne kadar sürüyor? Braxton hicks kasılmaları ön görülemez. 30 saniyeden kısa sürebilir veya 2 dakikadan uzun olabilir. Gerçek doğum kasılmaları 30-90 saniye arasındadır ve süresi giderek uzar.
 Kasılmalar ne kadar şiddetli? Braxton hicks kasılmaları zayıftır, ya aynı kalır yada giderek daha da zayıflar ve kaybolur. Gerçek doğum kasılmaları giderek şiddetlenir.
 Kasılmaları nerede hissediyorum? Braxton hicks kasılmaları karnın ön tarafında veya spesifik bir bölgede hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları orta hatta tüm karnı saracak şekildedir.
 Kasılmalar hareket edince değişiyor mu? Braxton hicks kasılmaları pozisyon değiştirince kaybolabilir. Eğer kasılmalar varken uyuyabiliyorsa braxton hicks kasılmasıdır. Gerçek doğum kasılması devam eder ve hatta hareketle veya pozisyon değiştirmekle kuvvetlenebilir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri kasılmalara eşlik ediyorsa, acilen bir hastaneye başvurulmalı

 Vajinal kanama
 Vajinadan su gelişi
 Bir saat boyunca 5 dakikada bir güçlü kasılmalar
 Yürümeyi engelleyecek kadar kuvvetli kasılmalar
 Bebeğin hareketlerinde değişiklik veya 2 saatte 10 defadan az hareket

(Visited 33 times, 1 visits today)