Yalancı doğum ağrısı tüm gebelerde görülür mü?

Braxton hicks kasılmaları yani yalancı doğum ağrısı. Bu kasılmalara, rahmin kas liflerinin gerilmesi ve gevşemesi  neden olur ancak gerçek sebebi bilinmemektedir. Peki, yalancı doğum ağrısı tüm gebelerde görülür mü?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Nihan Karakaya,  halk arasında yalancı doğum ağrısı olarak da bilinen Braxton hicks kasılmalarına ilişkin,  şunları anlattı.

Gebeliğin normal bir parçasıdır

Braxton Hicks kasılmaları, rahim kaslarının aralıklı kasılma ve gevşemesidir. Bazen öncü veya yalancı doğum ağrıları olarak tanımlanır. Baraxton hicks kasılmaları, vücudun gerçek doğuma yoludur ama doğumun başladığının veya başlayacağının belirtisi değildir.
Braxton hicks kasılmaları, gebeliğin normal bir parçasıdır. Rahatsız edebilir ama ağrılı değildir. Ortalama bir adet sancısı gibi veya karnın belli bir bölümünün gelip geçen gerilmesi gibi hissedilir.

Belli bir nedeni var mı?

Rahmin kas liflerinin gerilmesi ve gevşemesi bu kasılmalara neden olur. Braxtan hicks kasılmalarının geçek sebebi bilinmemektedir.

Normalden fazla fiziksel aktivite, mesanenin aşırı dolu olması, cinsel ilişki, susuz kalma kasılmaları tetikleyen durumlar olarak bilinir. Tüm bu tetikleyiciler aynı zamanda bebek için potansiyel stres kaynağıdır ve bebeğin oksijenlenmesini artırmak amacıyla plasenta (bebeği besleyen damar yumağı) kan akımının artmasına ihtiyaç duyulan durumlardır.

Tüm gebelerde görülür mü?

Braxton hicks kasılmaları, tüm gebelerde görülür. Ama her kadın farklı hisseder.

Çoğunluğu gebeliğin son üç ayında, az bir kısmı ikinci üç ayında fark ederler. Bazen gebeliğin son ayında meydana gelen braxton hicks kasılmaları yanlışlıkla doğumun başladığını düşündürür. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınların bunların braxton hicks kasılmaları olduğunu, gerçek doğum kasılmaları olmadığını anlamaları güçtür.

(Visited 5 times, 1 visits today)