Video konferans yaparken bunlara dikkat edin

Reklamlar

Koronavirüs nedeniyle evde çalışmaların arttığı bu günlerde, birçok çalışan video konferans uygulamalarını kullanıyor. Uzmanlar,  çalışanların çoğunun video konferans uygulamalarını sık bir şekilde kullanmadığı için uygulanması gereken güvenlik ipuçlarını göz ardı edebildiğine işaret ediyor. Ve video konferans yaparken, kameraların yetkisiz erişimlere karşı korunması konusunda uyarıyor. Video konferans yaparken dikkat edilmesi gereken güvenlik ipuçları nelerdir?

Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu,  birçok insanla video konferans üzerinden eş zamanlı olarak ciddi bilgiler paylaşmanın sanıldığı kadar güvenli olmayabileceğine dikkati çekti.

Reklamlar

Koronavirüs nedeniyle ev ortamında çalışmanın, bazen çalışma kurallarının evde de geçerli olduğunu çalışanlara unutturabileceği uyarısını yapan Akkoyunlu, video konferans gerçekleştirirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

 Giriş bilgilerinizi çok iyi koruyun

Video konferans yazılımları üzerinden gerçekleştirilen toplantılara katılım için genellikle doğru kimlik bilgileri üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Bu yüzden, çalışanların bu kimlik bilgilerini her zaman olduğundan daha fazla korumaları gerekiyor. Bu, uzaktan çalışmak için kurulan cihazların en azından kurulu güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Kötü bir senaryoda bu kimlik bilgileri kullanılarak gizli bir şekilde toplantıda casusluk yapılması veya herhangi bir başka kötü amaç için kullanılması oldukça mümkün gözüküyor.

 Sohbet uygulamalarıyla iş için video konferans gerçekleştirmeyin.

Bazı çalışanlar bu tür görevler için tasarlanmamış bir uygulamayı kullanarak bir toplantı düzenleyebilir. Bazı mesajlaşma uygulamaları grup toplantıları yapmaya olanak sağlar ancak bu işlevselliğe sahip olmaları, onları kurumsal bir ortamda kullanmak için uygun yazılım ya da uygulama haline getirmez.

Video konferans yazılımının güncel olduğundan emin olun

 Bu tarz uygulamaların son sürümlerini kullanmak ve düzenli bir şekilde güncellemek herkes için gerekli bir adımdır. Bu tür uygulamaların geliştiricileri düzenli olarak güvenlik iyileştirmeleri yaparlar ve şirketlerin en büyük önceliği, çalışanlarının bu uygulamaları güncel tutmasını sağlamak olmalıdır.

 Kameranıza yetkisiz erişimi engellemek için güvenlik yazılımı kullanın

Ev internetiniz ve evdeki cihazlarınız ne yazık ki şirketinizdeki kadar güvenli olmayabilir. Ödüllü bir güvenlik çözümüyle,  tüm cihazlarınızı ağ saldırılarına, fidye yazılımlarına ve oltalama saldırılarına karşı korurken, aynı zamanda web kameranıza yönelik yetkisiz erişimleri de önleyebilirsiniz.

 Ekranınızı paylaşırken dikkat edin

Video konferans uygulamalarıyla ilgili çok az deneyimi olan kişiler, konferans sırasında ne paylaştıklarının farkında olmayabilir. Kullanıcılar ekranlarını diğer katılımcılarla paylaşabilir veya dosya paylaşabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken, kullanıcıların ekranlarını temiz tutması ve yalnızca o arama için ihtiyaç duydukları uygulamaları kullanmasıdır. Bilgisayarınızda bulunan özel veya özel olmayan herhangi bir şeyi paylaşmak sanıldığından daha kolaydır.

(Visited 5 times, 1 visits today)