Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nden, ”kovid-19” uyarısı

Birçok insan kovid-19 bulaşma korkusuyla hastanelerden uzak kalmaya gayret ediyor. Ancak bu durum, farklı sağlık sorunlarının oluşmasını veya var olan sağlık sorunlarının kontrol altına alınmasını zorlaştırabiliyor. Bu hastalıklardan biri de kanser. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü,  ”kovid-19’un kanser kontrolünü etkilediğini, geçen yıl kanser hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların ölüm oranlarını artırabileceğini” bildirdi.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC ),  tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19’un kanser kontrolünü etkilediğine, bunun da ölüm oranlarını artırabileceğine dikkati çekti. ”4 Şubat Kanser Günü” nedeniyle yapılan açıklamada, salgına rağmen kanser konusunda özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanları ve kuruluşlara teşekkür edildi.

”Kanserle ilişkili ölüm oranlarının artacağı kesin” 

UICC  Başkanı Prof. Dr. Anil D’Cruz:

Geçen yıl kanser hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların kanser tanısında gecikmelere yol açacağı ve bunun da kanserle ilişkili ölüm oranlarını artıracağı kesin. Daha da kötüsü, pandeminin kanser tedavisi üzerindeki ekonomik etkisi yüksek gelirli ülkelerde bile önümüzdeki yıllarda hissedilecek. Düşük ve orta gelirli ülkelerde ise etkisi kaçınılmaz. 

”Kanser kontrolünü etkiledi”

UICC Genel Direktörü Dr. Cary Adams:

Kovid-19 (çovid-19), kanser kontrolünü etkiledi. Ancak  kanser topluluğunun tepkisi olağanüstü, hatta kahramanca oldu. Bu yıl,  daha erken teşhis koymalı ve kanserle yaşayan tüm insanların ihtiyaç duydukları kaliteli tedaviye erişmelerini sağlamalıyız.

Önceki Başkan Prof. Dr. Tezer Kutluk:

Zengin fakir demeden, coğrafi bir ayrım gözetmeden tüm dünyayı etkileyen pandemi sırasında ülkemizde ve dünyada fedakarca, kahramanca çalışan kanser tanı ve tedavi hizmetlerini sürdüren, bir destan yazan kanser profesyonellerini, doktorları, hemşireleri, tüm sağlık çalışanlarını kutluyorum ve şükranlarımı sunuyorum. Hastalarımıza ve yakınlarına gösterdikleri özveri ve pandemi altında bu zor hastalıkla mücadeleleri için kutluyor ve şifa diliyorum.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın:

Pandemi sonrasında kanser alanında kriz yaşamamak için sivil topluma, resmi kurumlara ve tüm paydaşlara önemli görevler düşmekte.

(Visited 8 times, 1 visits today)