Türkler, salgında en çok C vitamini tüketti

Pandemide,  dünyada olduğu gibi Türkiye’de de takviye gıda tüketiminde artış yaşandı.  Takviye gıda satışları, yüzde 140 oranında arttı. 

İstinye Üniversitesi (İSÜ) Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Levent Alparslan, salgın döneminde Türkiye’de takviye gıda satışlarının yüzde 140 oranında arttığına işaret etti.

En çok C vitamini 

2020 yılı Mart ayının başından bu yana, haftalık mineral ve takviyelerin satışlarında yaklaşık yüzde 20 ile yüzde 140 oranında bir büyüme göze çarptı. Yapılan anket çalışmalarına göre, pandemiden önce Türkiye’de halkın yüzde 13’ü gıda takviyelerini kullanıyorken, pandemi döneminde bu oranın yüzde 27’lere çıktığı görüldü.

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği verilerine göre, Türkiye’de en çok kullanılan takviye gıdalarda C vitamini öne çıktı.  Bu dönemde vitaminlerle birlikte omega 3, probiyotikler, çinko, zerdeçal, kara mürver, sarımsak, zeytin yaprağı ve ekinezya gibi besinlerin tüketimi de arttı. Covid-19 korkusu, insanları bağışıklıklarını, ailelerini ve sevdiklerini koruma konusunda daha bilinçli hale getirdi.

Ayrıca, kadınların erkeklerden daha fazla gıda takviyesi kullandığı ortaya çıktı.

Sahte ürünlere karşı tedbirli davranılmalı

Takviye edici gıda adı altında kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı, zeka arttırıcı gibi niteliklerde hiçbir ürüne Tarım Bakanlığı onay vermiyor. Sağlık beyanlı ürünler için Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı bir mevzuat tanımlı. Tüketicilerin yanlış beyanlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Hekim ve eczacıların tavsiyeleri doğrultusunda bu ürünler kullanılmalı. Takviye gıdaları özellikle internetten alırken dikkat etmeli, sahte ürünlere ve içeriğinden emin olunmayan ürünlere karşı tedbirli davranılmalı.

(Visited 3 times, 1 visits today)