Türkiye’nin ilk ”Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü” İTÜ’de açılıyor

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kuruluyor. 2020-2021 yılında ilk öğrencilerini kabul edecek olan bölüme, 40 öğrenci alınacak.

 

Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü,  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kuruluyor. 2020-2021 yılında ilk öğrencilerini kabul edecek olan bölüm, İTÜ bünyesinde yürütülmekte olan ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını, lisans eğitimine taşıyor.

Bölüme 40 öğrenci alınacak 

 Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şule Gündüz Öğüdücü, konuya ilişkin şu bilgileri verdi.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, yapay zeka ve veri bilimi konusunda yalnızca temel mühendislik uygulamalarının değil, yeni yapay zeka ve veri bilimi algoritmalarının da geliştirileceği güçlü bir ekosistem oluşturacak. Bölüm, kritik önem taşıyan alanlarda milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu yıl öğrencimiz olacak 40 genç, Türkiye’nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri olacaklar. Böylece büyük verilerin toplanması, saklanması, yönetilmesi yapay zeka algoritmalarına uygun koşullara getirilmesi, veri analitiği,  veri akışlarının yönetilmesi gibi bütüncül bir bakış açısına sahip olacaklardır.

Dekan ve bölüm başkanı kadın 

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü, kadın fakülte dekanı, kadın bölüm başkanı ve yüzde 70’i aşkın kadın akademisyenleriyle öne çıkıyor.

Son beş yılda yapay zeka alanında aldığı atıflarla Türkiye üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan İTÜ’de,  yapay zeka altyapısıyla ilgili çalışmalar 2018’den beri İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülüyor.

Aynı zamanda İTÜ ARI Teknokent, akademiyle sektörü buluşturarak, yüksek teknoloji çözümleri geliştiriyor ve start-upları destekliyor.

(Visited 31 times, 1 visits today)