Türkiye’de sadece dizinde kireçlenmesi olan 11 milyon 600 bin hasta var

Osteoartrit ya da halk arasında bilinen adı ile kireçlenme milyonların ortak sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sadece dizinde kireçlenmesi olan hasta sayısı 11 milyon 600 bin kişi.  Kireçlenme sadece dizde değil, omuz, kalça, el bileği, boyun ve hatta çene eklemlerinde de görülüyor. 

Hızla ilerleyen teknolojinin son ürünü olan eklem içi enjeksiyon tedavisi, ameliyat olamayan, olmak istemeyen hastalar için umut ışığı oldu.

Dünyada eklem içi enjeksiyonun 1 numaralı ürünü olarak bilinen Cingal’ın  Türkiye distribütörü HerAda Grup ve Yönetici ortağı Burak Aşkın, Cingal enjeksiyon hakkında şu açıklamalarda bulundu:

”Osteoartrit ya da halk arasında bilinen adı ile kireçlenme milyonların ortak sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sadece dizinde kireçlenmesi olan hasta sayısının 11.600.000 kişi olduğunu yapılan sağlık çalışmaları gösteriyor. Kireçlenme ne yazık ki sadece dizde değil, omuz, kalça, el bileği, boyun ve hatta çene eklemlerinde de kireçlenme görülüyor. 

Kireçlenme sinsi ilerliyor, belirti vermiyor. 

Belirti verdiğinde ise ne yazık ki hastalık çok ilerlemiş oluyor. Bu nedenle özellikle de dizde, sırtta, bel ve omurgada, omuzda olan eklem ağrılarını çok ciddiye almak ve mutlaka bir hekime başvurmak gerekiyor. Diyet, egzersiz, takviye edici gıdalar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ameliyattan kurtulmak mümkün olabiliyor. 

Osteoartrit ya da kireçlenme tedavisi olmayan bir kronik hastalık olarak biliniyordu. Eklemler bu hastalıkta işlevlerini kaybediyorlar ve birbirleri ile kaynaşarak kişinin hareket etmesi imkansız hale getiriyorlardı. Bu durumda çare ameliyatlar ve yapılan ameliyatlarda kemik başları kesilerek yerine metal ya da plastik protezler takılması oluyordu.

Hızlı ağrı kesici etkisi ile bilinen güçlü bir kortikosteroid ve FDA onaylı, patentli Hyalüronik asit kombinasyonun bir araya geldiği Cingal tedavisi kireçlenme hastalarının yüzünü güldürüyor.

Bir enjeksiyonun etkisi en az bir yıl sürüyor ve bu süre içinde hastaların başka bir tedaviye ihtiyaçları kalmıyor. Cingal’deki kortikosteroid, çocuklarda dahi kullanımı uygun olan bir molekül olduğu için ilk ve tekrar uygulamalarda güvenle kullanılıyor. 

Diyet, egzersiz, takviyeler hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir ya da durdurabilir. Eklem içi enjeksiyonlar ise eklemleri korur, kıkırdak dokunun yıpranmasını engeller ve hareket kabiliyetini artırır. Burada önemli olan her enjeksiyonun aynı olmadığının bilincine varılmasıdır. Unutulmamalıdır ki, en ileri teknoloji ürünü olan enjeksiyonlar tedavide daha başarılı olacaktır. 

(Visited 8 times, 1 visits today)