Türkiye’de her bin bebekten 2-3’ü işitme kaybıyla dünyaya geliyor

Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon 100 bine yakın bebek doğuyor. Ve her bin bebekten 2-3’ü işitme kaybıyla dünyaya geliyor.  Sağlık Bakanı Koca: ”Çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kulak enfeksiyonları, kazalar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle bu oran geçici işitme kayıplarıyla birlikte yüzde 6’ya kadar çıkabiliyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de doğan her bin bebekten 2-3’ünün işitme kaybıyla dünyaya geldiğine işaret ederek,  her yıl 2 milyon bebek ve çocuğa işitme tarama testi yaptıklarını bildirdi.

Bakan Koca, konuya ilişkin şunları ifade etti.

”İşitme kaybı oranı yüzde 6’ya kadar çıkabiliyor” 

”Ülkemizde yılda yaklaşık 1.100.000’e yakın bebek doğuyor ve her bin bebekten 2-3’ü işitme kaybıyla  dünyaya geliyor. Çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kulak enfeksiyonları, kazalar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle bu oran geçici işitme kayıplarıyla birlikte yüzde 6’ya kadar çıkabiliyor. İşitme kaybını erken dönemde belirlemek için Ulusal İşitme Tarama Programları yürütüyoruz. Bu kapsamda yeni doğan tüm bebeklere ve ilkokul 1. sınıfa giden çocuklarımıza işitme tarama testleri yapıyoruz.

”Her yıl yaklaşık 2 milyon bebek ve çocuk taramadan geçiyor” 

Tarama kapsamında bebek ve çocuklarımızın tümüne ulaşmayı hedefliyor, her yıl yaklaşık 2.000.000 civarı tarama testi yapıyoruz. Ortalama yılda, 2500-2800 yeni doğan bebeğimize işitme kaybı tanısı koyuyoruz. Taramada şüpheli tespit edilen bebekler, referans merkezi dediğimiz ileri tanı ve tedavi merkezlerine sevk ediliyor.

İlkokul 1. sınıfa giden çocuklarımıza, belirlenen protokoller çerçevesinde, işitme taraması konusunda eğitimli sağlık personeli tarafından okullarda işitme taraması gerçekleştiriyor, sorun saptanan çocuklarımızı kulak burun boğaz uzmanlarımıza yönlendiriyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü, işitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 50′sinin önlenebilir olduğunu bildiriyor. Engellilikten korumak amacıyla yapılan sağlık taramaları, erken tanı ve tedavi için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Bu nedenle, çocukların yeni doğduğu dönemde ve okul çağında işitme taramalarından geçmesi son derece önemli.

”Ülkemizde 179 bin 867 işitme engelli kişi bulunuyor”

Sağlık Bakanlığı olarak bizim önceliğimiz, işitme kayıplarını erken dönemde saptayarak tedavi ve rehabilitasyonunu sağlamak ve bu yolla engelliliğin önüne geçmektir. Ülkemizde şu an itibarıyla kayıtlı 179.867 işitme engelli kişi bulunuyor. Amacımız; erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon anlayışıyla çocuklarımızın yaş ve zekaca yaşıtları olan sağlıklı çocuklarla eşit koşullarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak ve sağlıklı bir nesil oluşturabilmektir.”

(Visited 9 times, 1 visits today)