Türkiye’de 23 bini böbrek olmak üzere 31 bin kişi organ bekliyor

Türkiye’de toplamda 31 bin 295 hasta, nakil için organ ve doku bekliyor. Organ için bekleyenler arasında ilk sırada  23 bin 633  ile böbrek hastaları yer alıyor. Bunu 3 bin 447 ile kornea, 2 bin 438’le de karaciğer takip ediyor.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Organ Nakli ve Ulusal Koordinasyon Merkezi Birim Sorumlusu Seher Taş, Türkiye’de organ nakli konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’de kaç kişi organ bekliyor?

Ülkemizde bugün itibarıyla 23 bin 633 böbrek, 2 bin 438 karaciğer, bin 328 kalp, 273 pankreas, 174 akciğer, 3 bin 447 kornea ve 2 ince barsak olmak üzere maalesef toplamda 31 bin 295 hastamız, organ ve doku beklemektedir.

Bekleme listesi nasıl yapılıyor? 

Sıralama, bilimsel danışma komisyonlarımıza danışarak oluşturulan parametreler üzerinden, tamamıyla bilgisayar ortamında hiçbir müdahale söz konusu olmadan otomatik olarak belirlenmektedir. Her organın sıralama ölçütleri farklıdır. Acil durumlarımız söz konusu olabilmektedir. Bunların da ölçütleri belirlidir. Her acil vaka, 7/24 danışabildiğimiz acil bilimsel danışma komisyonları tarafından en ince ayrıntısına kadar irdelendikten sonra acil listesine alınır. Acil vaka istisna elektif vaka genel uygulamamızdır.

Hastalar, gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak konsey kararıyla organ bekleme listesine alınırlar. Hastaların böbrek ve karaciğer nakilleri için canlı vericili nakil imkanları mevcuttur. Alıcı adaylarının 2 yıl fiilen birlikte yaşadıkları eşleri ile 4’üncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından nakil olma imkânı vardır.

Bunların dışındaki vericiler için ise alıcı ve verici nakil merkezine başvurması halinde merkezlerimiz bunlara ait dosyaları hazırlar ve illerde bulunan etik komisyona başvuruyu gönderir. Komisyonlar alıcı ve vericiyi dinler ve vakayı her yönü ile inceler. Komisyonda emniyet müdürlüklerinden, hastanelerin psikiyatri servislerinden, barolardan ve il müdürlüklerimizden temsilciler yer almaktadır. Şayet komisyon başvuruyu etik açıdan uygun görürse nakle izin verir ancak herhangi bir şüphe söz konusu olursa başvuru reddedilir

Yabancılara organ nakli var mı?

Türkiye’de yabancılara yönelik yalnızca canlı vericili nakil hizmetleri sunuluyor. Şimdiye kadar 62 ülkeden gelen bin 944 hastaya karaciğer nakli hizmeti verilirken, 95 ülkeden gelen 3 bin 206 hastaya da böbrek nakli hizmeti sunuldu.

Nakil için ücret ödeniyor mu? 

Gerek nakil öncesi, gerekse de nakil sonrasında, en ileri tedavi imkânları ve ilaçlar konusunda hiçbir erişim sorunu yaşanmamaktadır. Organ ve doku nakli hizmetleri geri ödeme kapsamında olan ve ilave ücret dahi alınamayacak sağlık hizmeti kategorisindedir. Hastalarımızın hiçbir ilaç ve tedavisi için erişim ve ödeme sorunu bulunmamaktadır. Bütün tedavi ve ilaçlar geri ödeme kapsamındadır.

(Visited 16 times, 1 visits today)