Tester ürün kullanmayın

Kozmetik alışverişinde göz kalemi, eyeliner gibi ürünlerin açık  ”tester”larından uzak durun.

Herkes tarafından kullanılan bu ürünlerden enfeksiyon veya  bulaşıcı göz hastalığı kapabilirsiniz.

Kozmetik alışverişinde ürünlerin yüzde, ciltte  ve gözde nasıl duracağını görmek için “tester”ler kullanılır. Herkesin kullanımına açık bu ürünler, özellikle gözlerde enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir.

Kozmetik mağazalarında açıkta duran ürünleri, sizden önce kimlerin kullandığını bilmenize imkân yok.Bu nedenler açık ürünlerin kullanılmamasını tavsiye ediyoruz” diyen Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Melike Gedar, uyarılarda bulundu.

Kozmetik mağazalarındaki tester ürünler, mağazaya giren herkes tarafından kullanılabiliyor. Ancak bu ürünleri kullanan kişilerde herhangi bir bakteri, hastalık veya iltihap olup olmadığını bilmenin bir yolu bulunmuyor. Özellikle cilt temasıyla  kişiden kişiye geçen hastalıklara ek olarak, viral ve bakteriyel konjonktivit gibi son derece bulaşıcı göz hastalıklarının da bulaşma oranları bu ürünlerin kullanımıyla artış gösteriyor. Ayrıca uzun süre açık duran kozmetik ürünlerinde küf oluşma şansı da yüksek. Ve  bu durum kimi zamanlarda çıplak gözle tespit edilemiyor. Bu nedenle, özellikle göz civarında kullanılan göz kalemi, maskara, eyeliner ve göz farı gibi ürünlerin açıkta duran ‘tester’ versiyonlarının kullanılmamasını öneriyoruz.

Göz sağlığı için başkasının makyaj malzemesini de kullanmayın

Tanıdığımız ve yakın olduğumuz insanlarda  viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanabilirler. Bu yüzden özellikle göz makyaj malzemelerinde, insanın arkadaşı olsa dahi başka birinin kişisel makyaj ürünlerini kullanması, her iki kişinin de göz sağlığını tehdit eder. Makyaj malzemelerinin, her kişisel bakım ürünü gibi kişiye özel olarak kullanılması, göz sağlığının korunması açısından büyük önem taşır. Çünkü oluşabilecek enfeksiyon ve rahatsızlıklar, görmede kayıplara kadar varabilecek ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Bu belirtilere dikkat

Gözlerde enfeksiyon oluşumu sonrasında meydana gelebilecek belirtiler ciddiye alınmalı. Özellikle bu ürünlerin kullanımı sebebiyle gözlerde oluşabilecek en ciddi rahatsızlık konjonktivit. Ciddi şekilde bulaşıcı olan konjonktivitte kızarıklık, göz kapaklarında şişme, gözde ağrı, çapaklanma ve kaşıntıya ek olarak sabah kirpiklerde oluşan kabuklanmalar, ciddiye alınması ve görüldüğü takdirde hızlıca bir göz muayenesine gidilmesi gereken belirtilerdir. Konjonktivit hastalığı, teşhis ve tedavisi zamanında gerçekleştirilmediği takdirde yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmenin yanı sıra, görme kayıplarına da yol açabilir.

Şule Yılmaz

(Visited 184 times, 1 visits today)