Sağlık Bakanlığı: ”12 helikopter ve 8 uçak ambulansla hizmet verilmeye devam ediyor”

Sağlık Bakanlığından, helikopter ambulanslarla ilgili açıklama geldi;  ”Helikopter ambulanslarımızla 39 bin 024 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımızla ise 14 bin 624 yurt içi, bin 165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır.”, ”2021 yılı Ekim ayından beri yapılan planlamayla, 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesiyle hizmet sunumu, ülke sathını kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir.”

 

Sağlık  Bakanlığından,  helikopter ambulanslara ilişkin açıklama geldi. 

”2008’den beri helikopter, 2010 yılından beri hem helikopter, hem de uçak ambulans”

Açıklamada, şöyle denildi

”Bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde, helikopter ambulansların mali koşullar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair bilgi ve yorumlara yer verildiği görülmüştür. Mevcut uygulamanın içeriğiyle bağdaşmayan bu yanlış bilgileri düzeltme ihtiyacı doğmuştur.

Ülkemizde hava ambulansı hizmeti 2008 yılından beri helikopterlerle ve 2010 yılından beri de hem helikopter, hem uçak ambulanslarla sağlanmaktadır. Anılan tarihten beri helikopter ambulanslarımız ile 39 bin 024 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımız ile ise 14 bin 624 yurt içi bin 165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır.

Uçuş planlamaları yapılırken dikkat edilen birçok havacılık kuralı, ilkim koşulları, lojistik avantajlar değerlendirilerek, hizmet planlaması en uygun şekilde yapılmakta ve atıl kapasite oluşmasına izin verilmemektedir.”

”12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesiyle, hizmet sunumu ülke sathını kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir”

2021 yılı Ekim ayından beri yapılan planlamayla, 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesiyle  hizmet sunumu ülke sathını kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir.
Sürekli iyileşme çalışmaları ise devam etmekte ve yeni planlamalara dayalı olarak hazırlıklarımız devam etmektedir. Uygulamanın ekonomik tedbirle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birinci önceliğimiz vatandaşımızın her koşulda sağlık hizmetine erişimini temin etmektir.”

(Visited 6 times, 1 visits today)