Saç sağlığı için günde yarım bardak kabak çekirdeği

Vücudumuzun önemli bir parçası olan ve dış görünümü etkileyen saçların dökülmesi, hem kadınların hem de erkeklerin korkulu rüyası.  Hastalıklardan kaynaklanmayan dökülmelere karşı evde doğal bakım yapabilir, beslenmenize kabak çekirdeği ile yoğurt ve cevizi de katarak,  saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Saç dökülmesinin beslenme, düzensiz uyku, stres, genetik ve çevresel faktörler, saç tipinize uygun olmayan şampuan, krem, spreyler ve mevsim geçişleri gibi birçok farklı nedeni olabilir. Daisy Poliklinik’in sahibi Kozmotolog & Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, saç dökülmesine karşı önerilerde bulundu.

Kuru saça zeytinyağı, yağlı saça yumurta akı  

Saçlarınız kuruysa maske şeklinde zeytinyağını haftanın bir günü uygulayabilirsiniz. Bunu hindistan cevizi yağıyla da yapabilirsiniz. Bu saçlarınızı besleyip, kuruluğunu gidermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca saçlarınızda yağ sorunu varsa 1 veya 2 yumurta akı ve 1 limon suyunu maske şeklinde uygulayın. İmkan dahilindeyse 30 dakika güneşte bekleyin.

Cansız saçlar için argan yağı 

Saçları cansız olanların,  banyo sonrası saçlarını argan yağıyla desteklemelerinde  fayda var. Ayrıca, saçlarınızı gerek yıkarken, gerek kurularken sıcak uygulamadan kaçının.  Çünkü aşırı sıcak, saç köklerinize zarar verebilmekte ve saç derinizin pH dengesini olumsuz etkileyebilmekte. 

Kabak çekirdeği mucizesi

 B, E, K vitaminler, omega 3 ve omega 6, manganez, magnezyum demir, bakır ve çinko açısından zengin olan kabak çekirdeği, saçlarda mucize yaratıyor. Kabak çekirdeğinin protein içeriği, bedene dışarıdan alınması şart olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi temel aminoasitler açısından çok zengindir. Yarım bardak kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 46’sını demirin yüzde 28’ni, manganezin yüzde 52’sini, çinkonun yüzde 17’sini ve proteinin yüzde 17’sini karşılar.  Bu nedenle her gün yarım bardak kabak çekirdeği yenilmesini öneririm. Yüksek vitaminler içerdiği için saçlara çok iyi gelmektedir. Bunun dışında dengeli ve vitamin içerikli beslenilmeli ve bol su içilmeli. Ayrıca bir elma bir avuç ceviz, günde bir kase yoğurt da beslenmeye eklenmeli. 

(Visited 15 times, 1 visits today)