Online oyun ve kumar bağımlılığı bir akıl hastalığı

”Online Oyun ve Kumar Bağımlılığı’’ Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘akıl hastalığı/davranış bozukluğu’ olarak ilan edildi. Online oyun ve kumar bağımlılığının bir hastalık olarak tanımlanmasında Yeşilay’ın önemli katkıları bulunuyor.

Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, konuya ilişkin şunları dile getirdi:

“DSÖ bu konudaki çalışmalarını tamamlayarak online oyun ve kumar bagimliligini hastalık olarak tanımladı. Buna göre teknoloji bağımlılığı fark edilmeyen, masum durabilen, bağımlılık olarak adlandırılmak istenmeyen bir durum ve artık bir hastalık olarak konumlandırılıyor. Bu hastalığa karşı önleyici tedbirlerin en başında bilinç ve farkındalık geliyor. Kontrolsüz, sınırsız, ihtiyaç dışı kullanımdan kaynaklanan bu soruna karşı alternatiflerin zenginleştirilmemesi, bilincin oluşamaması kullanıcının karşısında büyük bir duvar olarak duruyor. Bu duvarın aşılması, teknolojik araçların ihtiyaç dahilinde kullanılacağını bilmek, bu anlamda rol model olmak ama teknolojiyi de aktif kullanmak mümkün.”

DSÖ’ye göre teknoloji bağımlılığının 3 belirtisinin olduğunu söyleyen Dr. Dinç açıklamasında, “Bu belirtilerin ilki oyun davranışı diğer sosyal aktivitelerin önüne geçiyor. İkincisi bu davranışın önlenememesi. Üçüncüsü de kişinin belirli bir şekilde strese girmesi, kişisel, sosyal ve eğitimsel alanlarına vakit ayıramamasına yol açıyor. Sonuçta uykusuzluk, beslenme problemleri ve fiziksel rahatsızlıklar yaşıyor. Bu davranışın bağımlılık olarak kabul edilebilmesi için en az 12 ay sürmesi gerekiyor” dedi.

Haber:Nuray Özger

(Visited 84 times, 1 visits today)