Kuşa değil ama yemine alerjiniz olabilir

Evlerde beslenen kuşlar da alerjik reaksiyona neden olabilir. Özellikle hayvan yakındayken veya kafesini temizlerken gözlerde yaşarma, kaşıntı, hapşırık veya akıntı gibi şikayetlere yol açabilir. Alerji ve Astım Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Epöztürk, sadece kuşun değil, yeminin de alerjiye neden olabileceğine işaret ediyor.

Evlerinizde veya yakınında beslediğiniz kuş türleri de alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Alerji ve Astım Derneği Başkan Yardımcısı ve Yetişkin Alerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kürşat Epöztürk, kuş alerjileri konusunda bilgi verdi.

Evde kanarya ve muhabbet kuşu besleyenlerin beşte birinde alerjik duyarlılık

Kedi ve köpek alerjilerinde olduğu gibi, evde kuş besleyen ve alerji eğilimi olan insanlarda da kuş alerjenlerine duyarlılık olabilir. Bunun sonucunda alerjik konjunktivit, alerjik rinit ve alerjik astım yakınmaları oluşabilir. Yani özellikle hayvan yakındayken veya kafesini temizlerken gözlerde yaşarma, kaşıntı ve kızarıklık, burunda kaşıntı, hapşırık, akıntı ve tıkanıklık, nefes darlığı, hırıltı, öksürük ve göğüste sıkışma hissi gibi şikayetler olur.

Yapılan bir çalışmada, alerjik belirtileri olan ve evde kanarya veya muhabbet kuşu besleyen hastaların beşte birinde, bu kuşların tüylerine karşı duyarlılığı olduğu tespit edilmiştir.

Kuş tüyü dışında neler alerji yapabilir?

Kuş besleyen insanlarda alerjik nezle ve alerjik astım gibi hastalıkları tetikleyen bir başka etken de akar alerjileri olabilir. Ev tozu akarları tüylü hayvanların deri artıklarından da beslendiğinden kedi, köpek ve kuş beslenen evlerde sayılarının daha yüksek olması beklenebilir. Ayrıca kuşların tüylerinde farklı akar türleri de bulunabilir. Bu akarların hem ev tozu akarlarınınkine benzer, hem de kendilerine özgü alerjenler üretebildiği gösterilmiştir.

Kuş yemi de alerji yapabilir

Kuşla ilişkili bir başka alerjik durum ise kuş yeminden kaynaklanabilir. Beslediği muhabbet kuşunun kafesini temizlerken astım atağı geçiren bir hastanın kuşa değil, yem olarak kullandığı tahıla alerjisi olduğu saptanmıştır.

Kuş alerjisine karşı neler yapılabilir?

Kuş tüyü alerjisi olanlarda gelişen alerjik hastalıklardaki temel yaklaşım, diğer evcil hayvan alerjilerinde olduğu gibi sorumlu hayvanın (ve kafesinin) hastadan uzaklaştırılmasıdır.

Hayvanın gönderilmesi henüz mümkün değilse alınabilecek bazı ikincil derecede önlemler vardır. Bunlar;

Kuş ve kafesi hastanın yattığı odaya sokulmamalıdır.

Kuşa elledikten sonra eller iyice yıkanmadan göze, burna, ağza, yüze götürülmemelidir.

Kuşun olduğu odada düzenli temizlik yapılmalıdır.

HEPA filtreli elektrikli süpürge kullanılmalıdır.

Kuş kafesi düzenli olarak (hasta dışındaki biri tarafından) temizlenmelidir.

Oluşan belirtilerin tipine ve yoğunluğuna göre göz damlaları, burun spreyleri, antihistamin denen alerji ilaçları ve astım ilaçları kullanılabilir.

(Visited 12 times, 1 visits today)