Koronavirüse karşı araç temizliği uyarısı

Uzmanlar, koronavirüse karşı araç temizliği çağrısı yaptı.  Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı  Güven, arabaların içinin ”sokak” gibi  olduğu uyarısında bulundu.

 

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Güven, koronavirüs salgınına karşı araç temizliği uyarısı yaptı.

Radyo Trafik ortak yayınına katılan Güven, dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşların imkanları doğrultusunda toplu taşımadan kaçınarak, özel araçlarıyla yolculuk etme yoluna gittiklerini söyledi. Temiz sanılan araçların bile aslında milyarlarca mikrop ve bakteri barındırdığını ve bireylerin bu dönemde daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Güven, şu uyarı ve önerilerde bulundu.

Arabalarımız sokak gibi 

Evimizin haricinde en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri araçlarımızın içi. 1 saat sabah, 1 saat akşam desek günde en az 2 saat arabada zaman geçiyoruz. Ailemizle bindiğimizde de neredeyse omuz omuza çok küçük bir alanda yakın mesafede oturuyoruz. Her yere temas ediyor, klimadan gelen havayı hepimiz ortak soluyoruz. Dışarıdan gelen her şeye maruz kalan araçlarımız neredeyse bir sokak gibi adeta. Paspaslarıyla, koltuklarıyla dışarıdaki bütün kiri aslında aracın içi barındırıyor.

Fiyatları herkesin ulaşabileceği seviyelere indirdik

Araç temizliğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar var. Burada kullanılacak ürünler çok önemli. Bu işi uzun süredir yapan, belirli bir müşteri profiline ve ürün kalitesine sahip standartları olan firmalar var. Geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptık. Halkımızın bu hizmete daha rahat ulaşabilmesi için eskiden süregelen fiyatları daha da aşağıya çekerek, herkesin ulaşabileceği seviyelere indirdik.

Nasıl bir temizlik yapılıyor

Araçların içerisinde koltuklar, taban, tavan, kapı içleri, döşemeler hepsi kirlenmiş oluyor. Bunları antibakteriyel temizlik ürünleriyle ilk önce fırçalarla, süngerlerle, bu işe uygun olan malzemelerle temizleyerek adeta köpük köpük yıkıyoruz. Daha sonra bu kirli suyu vakum aletleriyle çekiyoruz. Bu işlem araba iyice temizlenene kadar devam ediyor. Daha sonra ısı jeneratörleriyle araçların içlerini güzelce kurutuyoruz. Bundan sonra kullandığımız ürün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hidrojen peroksit ve gümüş iyonları içeren çok kuvvetli bir dezenfektan. Bunu aracın döşemelerine, tabanına, tavanına, ön göğse, kapı içlerine ellerimizin çocuklarımızın temas ettiği bütün noktalara iyice sıkıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Bu ürün 15 gün süreyle araçlarda dezenfeksiyonu sağlıyor.

Klima dezenfeksiyonu da çok önemli  

Araçların hijyenini sağlamak konusunda klimalar oldukça önemli. Bunun için ozon jeneratörlerini kullanıyoruz. Ozon son yıllarda şehirlerin içme sularının sterilizasyonu için kullanılan ve son derece etkili olan bir dezenfektan. O3 molekülü aracın içinde ozon jeneratörüyle üretiliyor. Bu arada araç çalışır vaziyette ve kliması da çalışır vaziyette oluyor. 25 dakika boyunca ozon jeneratöründen çıkan ozon gazı, aracın içinde ve klimanın iç sirkülasyonunda dolaşıyor. Böylece klimanın ulaşamadığımız iç yapısındaki boruları, bütün mekanizması bu ozon vasıtasıyla dezenfekte edilmiş oluyor.

(Visited 11 times, 1 visits today)