Koronavirüs stresi çocuklarda yatağı ıslattırabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre evde kalan çocuklar, asabi davranışlar sergileyebileceği gibi  yatağı ıslatma gibi eski alışkanlıklarına da dönebilir.  Psikiyatrist Dr. Yazgan,  böyle bir dönemde çocukların en büyük ihtiyacının ”güvende olduğunu bilmek” olduğunun altını çizdi. Ailelere,  çocukların yanında sakinliklerini korumalarını tavsiye etti.

Psikiyatrist Dr. Yankı Yazgan, Evde Olmak Güzeldir başlığıyla omo.com.tr’de  ebeveynlerle buluşuyor. Onlara, çocuklarıyla birlikte koronavirüs sürecini daha rahat geçirebilmeleri için öneri ve tavsiyelerde bulunuyor.

Çocukların en büyük ihtiyacı güvende olduğunu bilmek  

İçinden geçtiğimiz ve belirsizliğin hakim olduğu bu dönemde, çevrelerinden duyduklarıyla kafalarında soru işaretleri oluşan çocukların en büyük ihtiyacı, güvende olduğunu bilmek ve güven duymaktır. Çocuklarınıza yaşadıkları stresin normal olduğunu, kendi yaşadığınız stresle başa çıkmak için neler yaptığınızı anlatmalı ve streslerini yönetmek için neler yapabileceklerini öğretmelisiniz

Çocuklar eski alışkanlıklarına dönebilirler 

Bu süreçte çocukların tepkileri farklılaşabilir. Ağlama ve kızgınlık hali, asabi davranışlar, yüksek kaygı ve üzüntü hali, sağlıksız yemek ve uyku alışkanlıkları, dikkat ve konsantrasyonda zorlanmanın yanı sıra fiziksel ağrılar ve yatağı ıslatma gibi eski alışkanlıklara dönüş, bu dönemde gözlemlenebilir.

En büyük destek sakinlik

Çocukların yanında sakinliği korumak onlar için en büyük destek olacaktır.  Unutulmamalıdır ki, çocuklar etraflarındaki yetişkinleri örnek alır ve onlardan gördükleri şekilde davranırlar. Çocukları, kaygılarını ebeveynleriyle paylaşmaya teşvik etmek, konuşmaya ihtiyaç duyduklarında dinlemek, salgın hakkında onlara doğru bilgiler vermek ve sorularını yanıtlamak, onların kaygılarının azalmasına yardımcı olabilir. Tüm bu süreç ailece hep beraber yönetilebilir.

Evdeki düzeni koruyun 

Evdeki düzeni koruyun. Çocuklarınızla günlük bir düzen planlayın. Okuma, ödev, serbest zaman, yemek saati, aile aktivite saati, uyku saati gibi.  Günlük aktivitelerin arasına molalar da koyun. Evden çalışıyorsanız bu günlük programı çocuklarınıza anlatın ve ne zaman meşgul olduğunuzu anlamalarını sağlayın. Siz çalışırken onların da bir şeyle ilgilendiğinden emin olun ve düzenli olarak onları kontrol edin. Ayrıca çocuklarınızı ev işleri konusunda size yardım etmeleri için teşvik edin.

Ailece zaman geçirin. Birlikte kutu oyunları oynayın, egzersiz yapın, çocuğunuzun yaşına uygun dizi ve filmleri izleyin.
Sabit bir uyku düzeni kurun.Özellikle yaşı büyük çocuklar daha geç uyumak ve uyanmak isteyebilirler. Beden ve zihin sağlığı için yararlı olmayan bu duruma karşı bir uyku düzeni oluşturun ve uyku saatinden en az 1 saat önce ekran kullanımını sınırlayın.
Çocuklarınızın bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Bazı çocuklar diğerlerine göre daha fazla kurala ve düzenlemeye ihtiyaç duyabilir. Çocuklarınızın ihtiyaçlarına göre kurallar belirleyin ve gerektiğinde esnetin.

(Visited 11 times, 1 visits today)