Koronavirüs geçirip iyileşenlere beslenme önerileri

Koronavirüs geçirenler ikinci kez hastalanabiliyor.  Bu nedenle hastalık sonrası bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemli. Vücut direncini artırmanın önemli yollarından biri, sağlıklı ve dengeli beslenme. Kovid-19 atlatmış kişiler nasıl beslenmeli, sofrasından neyi eksik etmemeli? 

Memorial Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, koronavirüs hastalığını atlatmış kişilerin beslenme düzeninde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Günlük 2.5 litre su 

Koronavirüse yakalanıp atlatan kişilerde özellikle akciğerde nem tutabilmek için günlük sıvı tüketiminin minimum 2.5 litre olması çok önemlidir. Diğer sıvılar suyun yerine geçmeyeceği için ve telafisi başka sıvılarla yapılamadığından, sıvı alımını yalnızca suyla yapmak önemlidir.

Pancarı sofralarından eksik etmeyin 

Özellikle bu dönemde bağışıklık açısından oldukça önemli meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Bunların başında rengi mor olanlar gelmektedir.

Örneğin pancar, mucize besin olarak adlandırılan en önemli sebzelerden biridir. Pancarın içeriğindeki mor rengi veren antosiyaninlerin fazla olması, aynı zamanda folik asidin yüksek değerde bulunması bağışıklık sisteminde ve yaşam döngüsü adı verilen metilasyon döngüsünde yer aldığı için çok değerlidir. Çok hafif haşlayarak ya da çiğ olarak salatalarda kullanılabilir, turşusu da yapılabilir.  Ancak mutlaka haftada en az 4 gün, mümkünse her gün pancar sofralarda bulundurulmalıdır.

Mor havuç

Bununla birlikte mor havuç da tıpkı pancar gibi güçlü antioksidan etkisi olan sebzelerdendir. Mor havucu da yine ara öğün olarak normal havuç gibi yiyebilmek mümkündür. Salatalara da eklenebilir. Tuz miktarı doğru ayarlanarak şalgam suyu şeklinde tüketilebilir. Yemeklerin yanında değil de ara öğünlerde tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.

Hamur işleri ve fast foodu sınırlandırın 

Eğer günlük beslenmenizde basit karbonhidrat dediğimiz şeker, tatlı, pirinç, beyaz undan yapılan hamur işleri, fast food besinler varsa bunları haftada en fazla 3 kereyle sınırlandırmak gerekmektedir.

Rengarenk sebzelerin gücünden faydalanın

Tüm besin gruplarını 4 şekilde ayırarak ilk başta bol renkli ve çeşitli sebze tüketmek, günde 2 porsiyonu aşmayacak şekilde farklı renkte meyveleri seçmek önemlidir. Tahıl grubunda beyaz un değil, tam tahıllı unlar olması önemlidir.  Protein grubu olarak balık önceliktir. Sonrasında hindi eti gelir. Kırmızı et ise haftada en fazla 4 öğünle sınırlandırılmalıdır. Yoğurt ve kefirden de protein desteği alınması gerektiği unutulmalıdır.

Günde bir avuç kuruyemiş  

Yağ olarak özellikle ceviz, fındık, fıstık, zeytinyağı gibi besinlerde sağlıklı yağlar bulunur ve bunlar E vitamini yönünden zengindir. E vitamini de çok kuvvetli bir antioksidandır. Günlük 1 avuç kadar, ortalama 40-50 gramı geçmeyecek şekilde kuru yemiş tüketilebilir.

Pekmez ya da bal bir tatlı kaşığı

Her ne kadar pekmezin, balın en doğalı olsa da bu besinlerin basit şeker olduğu unutulmamalı. Herhangi bir kronik hastalık yoksa günlük 1 çay kaşık miktarı aşılmamalıdır. Ancak genellikle en fazla haftada 2-3 kere kahvaltıda 1’er tatlı kaşığı şeklinde sınırlandırılması gerekir.

Kadınlar ve erkekler  günde kaç porsiyon meyve 

Meyveler günde erkekler için 3, kadınlar içinse 2 porsiyon olarak tüketim limitinde önerilmektedir. 

Yeşil ve kırmızı biberi de ihmal etmeyin 

Koronavirüste D vitamini alımı çok önemlidir. D vitamini düzeylerinin mutlaka kontrol ettirilerek, düşüklük varsa bunun giderilmesi için gerekli tedavisinin yapılması gerekmektedir.

C vitamini takviyesi de büyük öneme sahiptir. Ancak C vitamininde günlük alım düzeyinin üzerine çıkılmamalıdır. Bu değer ortalama 500 miligramdır . C vitamininde en etkili besinler daha çok turunçgiller diye bilinir ancak yeşil sivri biberin C vitamini içeriği turunçgillerden daha fazladır. Bu nedenle günlük olarak yeşil sivri biberlerden ya da kırmızı acı biberlerden tercih edilebilir.

(Visited 67 times, 1 visits today)