Kefir gün içinde ne zaman, ne kadar tüketilmeli?

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan içeceklerden biri de, kefir. Uzmanlara göre, kökeni Kafkasya’ya dayanan kefir, günün her saati aç ya da tok karnına rahatlıkla tüketilebilir.

Ak Gıda Üretim Departmanı Gıda Mühendisi Ekin Oruçoğlu,  kefirle ilgili merak edilenleri anlattı.

Kefirin içinde neler var?

Kefirin içeriğinde kefir kültürü, kefir mayası ve probiyotik mikroorganizmalar bulunuyor.

Kimler kefir tüketebilir?

Yüksek besin değeri ve sağlığa faydalarından dolayı yetişkinlerin yanı sıra çocukların, hamilelerin, hastaların, destek tedaviye ihtiyacı olanların ve yaşlıların günlük beslenme düzenlerinde kefir tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Kefirin çocuklara olan faydalarını gösteren pek çok araştırma bulunsa da, 3 yaş altı çocukların tüketimi için önce doktora başvurulması tavsiye ediliyor.

Kefirin; içerdiği yüksek miktarda protein, vitamin ve mineraller sayesinde sporcular için de faydalı bir destek olabileceği araştırmalarla kanıtlandı. Kefir, bağışıklığın zayıflaması ve kas krampları gibi sporcuların zaman zaman yaşayabileceği sağlık sorunlarına neden olan mineral eksikliklerini tamamlayıcı rolüyle öne çıkıyor.

Günlük kefir tüketimi için önerilen miktar?

Kefir, sağlığa faydalı nitelikleriyle günlük beslenme rutininde yer alması gereken bir gıda. Günlük tüketim miktarı kişilerin ihtiyacına göre değişmekle birlikte 1-2 porsiyon (1 porsiyon=250 ml) olacak şekilde beslenme düzenine eklenebilir.

Kefir gün içinde ne zaman tüketilebilir?

Kefirin en iyi özelliklerinden biri de günün her saati, aç ya da tok karnına rahatlıkla tüketilebilecek bir içecek olması. Yüksek besin değeri sayesinde kefir, gün içerisinde ara öğün olarak da tercih edilebilir. Kefir buzdolabında +4 C’de muhafaza edilmeli ve açıldıktan sonra 3 gün içerisinde tüketilmeli.

(Visited 22 times, 1 visits today)