Koronavirüs, evde oturan erkekleri tamirci yaptı

Evde Kal çağrısı, özellikle erkeklere evde yapılacak ufak-tefek tamiratları hatırlattı. Online alışverişte, yapı marketlerdeki ufak ev gereçleri ve tamir kitlerinin satışları normalin çok üzerinde arttı. Kadınlar ise tercihlerini kişisel bakım ürünlerinden yana kullandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle alışverişlerde ağırlıklı  e-ticaret tercih edilirken, satın alınan ürünler insanların evde nasıl vakit geçirdiklerinin de ipuçlarını veriyor. Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un verilerine göre, Evde Kal çağrısına uyan insanlar bol bol kitap okuyor, çocukların eğitimleri için çaba sarf ediyor ve evdeki arızaları ürünleri tamir ediyor.

Online alışverişte ağırlık tamamen sanal süpermarketlere kaydı 

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, e-ticaretin lokomotifi olan tatil-seyahat harcamalarının tamamen durduğunu, önceden yapılan uçak, otobüs bileti ve konaklama rezervasyonlarının iptal edilmekte olduğunu söyledi.

Online alışverişte ağırlığın tamamen sanal süpermarketlere kaydığına işaret eden  ifade eden Kayral, şu bilgileri paylaştı.

Kuru gıda, temizlik malzemeleri, et, meyve-sebze, kişisel bakım ve hijyene yönelik ürünlere yoğun talep var. Süpermarketlerde online satışlar patlamış durumda. Önceden süpermarket siparişleri aynı gün teslim edilirdi, şimdi yoğunluktan 4-5 gün sonra teslim ediliyor.

Kitap ve eğitim kiti satışı arttı

Kitap ve eğitim kiti satışlarında da gözle görülür artış var. Özellikle çocuklar için hazırlanmış geliştirici setler çok revaçta. Okulların kapalı olmasından dolayı çocukların eğitimde geri kalmaması için ebeveynler yoğun gayret sarf ediyor. Tekstil ürünleri satışlarında yavaşlama söz konusu. Ama özel indirimler, kampanyalar olunca işin rengi değişiyor.

Kadınlar kişisel bakım, erkekler tamir kiti   

Özellikle kadın müşteriler, normalden ucuz buldukları ürünleri satın almaktan çekinmiyorlar. Kadınlar, kozmetikte kişisel bakım ürünlerine talep gösteriyor. Makyaj malzemesi satışları ise azaldı. Erkek müşteriler ise kendilerini tamirata vermiş durumda. Yapı marketlerdeki ufak ev gereçleri ve tamir kitlerinin satışları normalin çok üzerinde.

Büyük ev eşya satışları durma noktasında  

Mobilya satışları büyük ev eşyalarında durma noktasında.  Sehpa, aksesuar gibi ufak fonksiyonel ve görsel tamamlayıcıların satışları ise devam ediyor.

(Visited 20 times, 1 visits today)