Sigara ve obezite ikinci kez kansere yakalanma riskini artırıyor 

Kanseri atlatan erkeklerde, ikinci kez kansere yakalanma ihtimali kadınlardan daha yüksek. 1.5 milyon kanser hastasının uzun süreli takibinde, ”bu bireylerin ilerleyen yıllarda farklı bir kanser tanısı alma ihtimalinin” sağlıklı bireylere göre daha yüksek olduğu rapor edildi. 

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, Amerikan Tıp Birliği Dergisi JAMA’da yayımlanan yeni bir rapora göre,  daha önce kanser tanısı almış 1.5 milyon kanser hastasının uzun süreli takibinde, bu bireylerin ilerleyen yıllarda farklı bir kanser tanısı alma ihtimalinin, sağlıklı bireylere göre daha yüksek olduğunun rapor edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Turhal, rapora ilişkin şu bilgileri verdi:

En büyük risk faktörleri …

Raporda, 1992-2017 yılları arasındaki 1.54 milyon kanser hastalığını atlatmış birey gözlendi.  Bu kişilerin yaşı 20 ile 84 arasında, ortalama yaş ise 60.4 idi. Takip edilen kişilerin yüzde 48.8’i kadın, yüzde 81.5’i de beyaz ırktaydı. 1 milyon 537 bin 101 izlenen kişi arasında 156 bin 442 kişiye farklı bir kanser tanısı konuldu ve bunlardan 88 bin 818 kişi farklı kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Erkeklerde ikincil bir farklı kanser geliştirme ihtimali daha yüksek

Raporda, ikinci kanserlerin oluşmasındaki en büyük risk faktörünün sigara içilmeye devam edilmesi ve kilolu olunması olarak gözlendi.

Erkeklerin sağlıklı bireylere kıyasla, ikincil bir farklı kanser geliştirme ihtimalinin yüzde 11 daha yüksek olduğu ve bu kanserden ölüm ihtimallerinin genel popülasyona kıyasla yüzde 45 daha yüksek olduğu rapor edildi.

Kadınlarda  sağlıklı bireylere kıyasla ikinci bir farklı kanser geliştirme ihtimalinin yüzde 10 daha fazla ve bu kanserden ölüm ihtimalinin genel popülasyona kıyasla yüzde 33 daha yüksek bulunduğu bildirildi.

Gırtlak kanseri geçirenlerde ikinci kanser riski daha yüksek

Araştırmaya göre, gırtlak (larenks) ve lenfoma (hodgkin) kanser tanısı alan erkeklerin, ikinci kanser geçirme riski  çok yüksek. Ancak ölüm oranlarına bakıldığında, safra kesesi kanseri sonrası ikinci bir kanser geliştiren erkeklerin en yüksek ölüm oranına sahip oldukları görüldü.

Kadınlarda yine gırtlak ve yutkunma borusu kanserleri, ikinci kanser geliştirme için yüksek riski doğuruyordu ve larenks kanseri hastaları tekrar ikincil bir kanser geliştirdiklerinde en yüksek ölüm oranına sahiptiler. Bu kanser oluşturan risk faktörlerine bakıldığında sigara içme ve obezite en etkili faktörler olarak görüldü.

Kanseri atlatanlar sigara ve kilo kontrolüne dikkat etmeli

Sigara içenler arasında ikincil görülen kanserler ise akciğer kanseri, idrar kesesi kanseri, yutkunma borusu kanseri ve ağız ve yutak kanseri.

Obeziteyle ilişkili olan kanserlerse kolon kanseri, pankreas kanseri, rahim kanseri ve karaciğer kanseri. Bu bulgular kanser hastalığından şifa bulmuş bireylerin ileride tekrardan kansere yakalanmaması için ideal kilo olma ve sigarayı bırakma gibi sağlıklı yaşam kurallarına uymada daha titiz olmaları oldukça önemli.

(Visited 3 times, 1 visits today)