Jel tırnak uygulaması için uyarılar…

Güzel görünümlü ve bakımlı tırnaklara sahip olurken, sağlıkta korunmalı. Uzmanlar, özellikle jel tırnak uygulamalarında, kullanılan UV lambalarına karşı dikkat edilmesi gerektiğine işaret ediyor.

 

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Güldehan Atış,  jel tırnak, kalıcı oje ve protez tırnak gibi uygulamaların güzel görünümlü tırnakı elde etmeyi kolaylaştırsa da, beraberinde bazı sorunları da getirdiğinin altını çizerek, uyarı ve önerilerde ulundu.

Dermatoloğa başvuran hasta sayısında ciddi artık var  

Giderek yaygınlaşan uygulamalar neticesinde, tırnak kozmetiklerine bağlı sorunlar nedeniyle dermatoloğa başvuran hasta sayısında ciddi bir artış gözlenmektedir. Tırnak kozmetikleri sağlık açısından zararsızdır, ancak bazı önlemler almak da fayda vardır.

UV lambalarına dikkat 

Jel tırnak, kalıcı oje gibi uygulamalar sürekli değil, aralıklı olarak uygulanmalıdır. Uzun süre tırnak üzerinde baskı oluşturan yöntemler, tırnak plağında incelme, sararma, kırılma ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir.

 Özellikle jel tırnak uygulamalarında kullanılan UV lambaları, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. UV deri kanserleri için bilinen bir risk faktörüdür. Tırnak plağının UV’ye karşı geçirgenliği oldukça düşüktür. Yani tırnak plağı ve altındaki dokular UV’nin zararlı etkilerinden korunurlar. Ancak tırnak çevresindeki dokunun mutlaka korunması gereklidir. Uzun süreli, sık uygulamalar, uzun vadede sorunlara yol açabilmektedir. UV uygulaması esnasında tırnak dışındaki alanların uygun, parmaksız bir eldivenle kapatılması ya da işlemden önce güneş kremi uygulaması koruyucu olacaktır.

(Visited 82 times, 1 visits today)