İnternet bağımlılığı çocukları tansiyon hastası yapıyor

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdine,  çocuklarda hipertansiyon artışına dikkati çekti. 1970’lerden bu yana çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığının yaklaşık 4 kat arttığına işaret etti. Prof. Dr. Erdine, çocuklarda da tansiyon ölçümü yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, çocuklarda hipertansiyon artışına dikkati çekerek, uyarılarda bulundu.

”Çocuklarda 3 yaşından itibaren tansiyon ölçümleri yapılmalıdır”

Genellikle ileri yaşla bağlantılı bir hastalık olarak bilinen hipertansiyon, çocuk ve genç erişkinlerde giderek artan oranlarda karşılaşılan önemli bir sağlık sorunu haline geldi. Çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığı 1970’lerden bu yana yaklaşık yaklaşık dört kat arttı.
Çocuklarda üç yaşından itibaren doktor kontrol muayeneleri sırasında tansiyon ölçümleri yapılmalıdır.
Doğru tansiyon ölçümü, yüksek tansiyonun tanısı ve yönetimi için gereklidir. 

”İnternet bağımlılığının büyük etkisi var” 

İnternet bağımlılığının, çocuklarda görülen hipertansiyonda büyük etkisi bulunuyor.  İnternet oyunlarına günde 3-4 saatten fazla zaman harcanması, oyun oynanmadığında sinirlilik, kaygı veya üzüntü yaşanması, oyun oynamaya harcanan zamanı artırma gereksinimi, diğer hobilere karşı ilgi kaybı, harcanan süreyle ilgili ebeveynlere yalan söylenmesi gibi durum ve davranışlar, çocuklarda çok sık görülüyor. Bu durumdaki çocukların okul performansının düşmesi de kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Ekran bağımlılığının erkeklerde daha yüksek olsa da, kız çocuklarında da giderek artıyor.”

(Visited 8 times, 1 visits today)