İkiz bekleyenler, tuz ve şekeri hayatınızdan çıkarın, her gün 3 litre su için

 İkiz bebek bekleyen anne adaylarının,  hamilelik boyunca dikkat etmeleri gereken pek çok nokta var. Çünkü ikiz gebeliğin riski, normal gebeliğe göre,  yaklaşık 7 kat daha fazla. Uzmanlar, ikiz bekleyen anne adaylarını ”ikiz bekliyorum diyerek daha fazla yemek yememeleri” ve ”tehlikeli olur diye hareketten kaçınmamaları” konusunda uyarıyor. Takiplerin de, imkanı olan yerlerde perinatolog tarafından yapılmasını öneriyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatolog Prof. Dr. Ahmet Nuri Danışman,  ikiz bebek bekleyen anne adaylarının bu süreçte hem kendilerinin, hem de bebeklerinin sağlığı açısından dikkat etmeleri gereken çok önemli noktalar  olduğunu vurguladı.

İkiz gebeliğin riskinin, normal gebeliğe göre iki kat değil, yaklaşık 7 kat daha fazla olduğuna işaret eden Prof. Dr. Danışman, anne adaylarına uyarı ve önerilerde bulundu.

İkiz bekliyorum diyerek iki kat daha daha fazla yemek

Anne adaylarının en büyük yanlışlarından biri, ikizim olacak diyerek daha fazla yemek. Oysa aşırı yemek, bebeğe kazanç değil, anneye yük oluşturuyor ve hem kendisini hem de ikiz bebeklerin sağlığını tehdit ediyor. Kilo alımına çok dikkat etmek, düzenli tartılmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek şart. Kaliteli proteinlerle beslenmek çok önemli olduğundan, kırmızı et/tavuk/balık, yoğurt ve yumurta mutlaka tüketilmeli. Protein ağırlıklı beslenip, karbonhidrat azaltılmalı. Bir de tuz ve şekeri diyetinden çıkarıp, her gün 3 litre su içmeli.

Tehlikeli olur” diye hareketten kaçınmak

İkiz bebek bekleyen anne adaylarında ”aman hareketten kaçınayım, tehlikeli olur” şeklinde bir düşünce olabiliyor ve yürüyüşten kaçındıkları gibi çoğunlukla yatmayı tercih edebiliyorlar. Aksine düzenli 1 saatlik yürüyüşün anneye ve bebeğine büyük faydaları var. Ayrıca metabolizmayı yükseltiyor. Bebekler, annenin hareket sonucu yaktıklarıyla besleniyor. Yürüyüşün tempolu olması önemli değil, anne kendini zorlamamalı. Bu yürüyüşten sonra yatsa bile gebelik metabolizması 12-14 saat yüksek kalıyor. Ama yürüyüş yapmayıp hep yatmak son derece zararlı.

Ayda bir doktora gitmek

İkiz gebelerin, tekiz gebelere göre çok daha sıkı doktor takibinde olması gerekiyor, Üstelik, ikiz gebelik özel takip gerektiriyor. Bu nedenle ikiz gebelik takiplerini ayda bir yaptırmak doğru değil. Takip aralıklarını iki haftanın üzerine çıkartmamalı. Ayrıca ikiz gebelik özellikli bir durum olduğu için, özellikli izlem gerektirir. Ülkemizin eriştiği sağlık şartlarında imkanı olan her yerde perinatolog tarafından yapılmalı. İmkan olmayan durumlarda ise tecrübeli doğum hekimleri tarafından izlenmeli.

(Visited 9 times, 1 visits today)