Güneş gözlüğünde camın rengi koruyuculuğu etkiler mi?

Güneş gözlüğü, güneşin zararlı ışınlarından korunmanın en kolay yolu. Uzmanlar, güneş gözlüğünün sadece yazın değil tüm güneşli havalarda kullanılmasını öneriyor. Ve gözlüğü sadece belli yaş grupları ya da gözleri hassas kişilerin değil, herkesin takması gerektiğinin altını çiziyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Arif Koytak,”güneş gözlüğünün markasının ya da cam renginin, koruyuculuğu üzerinde etkisi olup olmadığına” ilişkin olarak şunları söyledi:

”Marka, fiyat ya da cam rengi koruyuculuğu etkilemez”

İyi marka veya pahalı fiyatı olan her gözlük için koruyuculuğu iyidir demek doğru olmayabilir. Ayrıca cam rengi ya da koyuluğunun da koruma fonksiyonunda etkisi yoktur. Çünkü güneş gözlüklerinin temel amacı gözleri ışığın parlaklığından çok, belli dalga boyundaki ışınlardan korumaktır. Bahsettiğimiz şartları sağlaması halinde çok ucuz, cam rengi çok açık bir gözlük de çok pahalı, bilinen marka veya siyah camlı bir gözlük kadar iyi koruma sağlayabilir.

”Ancak işporta ya da güvenilmez internet sitelerine dikkat”…

Ancak genellikle açıkta, işportada ya da güvenilmez internet sitelerinde satılan gözlüklerin, herhangi bir denetime tabi olmadığı ve üzerlerinde bulunan CE ibaresinin bile sahte olabileceği unutulmamalıdır. Tüketiciler, güneş gözlüklerini optik mağazalar yani gözlükçülerden, marketlerden, giyim mağazaları ya da güvenilir internet siteleri gibi yasal ve hukuki sorumluluklarına sadık platformlardan satın almaya özen göstermelidir.

Polarize camlar….

Bu arada polarize camların korunmaya pozitif veya negatif etkisi yoktur. Bu camlar yoğun ışık altında ışık saçılması ve kamaşmayı azaltarak, daha kaliteli ve net görüş sağlarlar. Dolayısıyla, polarize camlarda da %100 UV400 filtre edici özelliğin aranması şarttır.

Güneş gözlüğü alırken kalite işaretlerine dikkat edin 

Güneş gözlüğü alırken üzerinde kalite kontrol ibarelerinin bulunup bulunmadığını kontrol edin. Öncelikle gözlüğün üzerinde veya ambalajında, gözlüğün uluslararası standartlara göre test edilip onaylandığını gösteren ”CE” ibaresinin olup olmadığına bakın. Bunun dışında güneş gözlüğü UV (mor ötesi) ışınların tamamına, yani 400 nanometre altı tüm dalga boylarına karşı yüzde 100 koruyucu olmalıdır. Bunun için ürünün üzerinde ”UV400”, ”UV400e karşı yüzde 100 koruyucu”, ”UVA ve UVB’ye karşı yüzde 100 koruyucu” gibi ifadelerin açık biçimde yazılı olması gerekir

(Visited 25 times, 1 visits today)