Göz estetiği ameliyatları için kime başvurmalı?

Sarkık göz kapakları, gözaltı torbaları… Son yıllarda sıkça göz çevresine yönelik yaptırılan kozmetik ameliyatlardan.  Ve insanlar bu tür ameliyatları sadece kozmetik kaygıyla yaptırmıyor. Bu tür ameliyatları hangi hekime yaptırmalı? Ameliyata karar verirken nelere dikkat etmeli. TOD’den Prof. Dr. Çiftçi, ” Cerrahınızın  bu konuda çalışıp çalışmadığını, özel alanı olup olmadığını sorgulayın”  diyor.

   
 Türk Oftalmoloji Derneği Oküloplastik Cerrahi (OPC) Birimi Başkanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi,  göz estetiğiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Göz ve göz çevresine yönelik hangi kozmetik ameliyatlar yapılıyor?

Sarkık kapak, gözaltı torbaları, göz çevresi alın kırışıkları, göz kapaklarının istemsiz sıkılması dışında Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatları, kapak düşüklüğü (Ptozis) ameliyatları, dışa veya içe dönen kapakların (entropiyon – ektropiyon) düzeltilmesi ve kapak tümörleri cerrahileri, göz hastalıkları uzmanlarının ve oküloplastik cerrahiyle ilgilenen her göz hekiminin yapabileceği ameliyatlardır.

Bu ameliyatlar hangi branşın ilgi alanına giriyor?

Göz çevresine yönelik kozmetik ameliyatlarda, estetiğin yanı sıra göz sağlığı da düşünülerek oküloplastik
cerrahiyle (oftalmik plastik ve rekonstrüktif cerrahi) ilgilenen hekimler seçilebilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası komplikasyonla karşılaşılırsa bu genellikle gözü ilgilendiren komplikasyonlar olmaktadır. Komplikasyon olduğunda yaşanan sorunları da ancak göz hekimi değerlendirebilir ve tedavi edebilir.

Oküloplastik Cerrahi nedir?

Oküloplastik cerrahi branşı, günümüzde bütüncül biçimde hem fonksiyonel, hem estetik olarak göz
çevresindeki tüm problemlerin çözümünü içeren ve ana organımız olan gözün fonksiyonlarını en iyi biçimde koruyabilen bir bilim dalıdır. Oküloplastik cerrahi eğitimi, göz hastalıkları uzmanlık eğitim müfredatında bulunan ve çalışma alanı olarak göz çevresi kozmetik ve fonksiyonel uygulamaları içeren bir eğitim programıdır.

 Göz ve göz çevresine yönelik kozmetik ameliyatlarda, hekim seçerken nelere dikkat edilmeli?

Göz hastalıkları uzmanlığının uğraş alanları içerisinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gözün
oküloplastik hastalıklarının medikal, cerrahi ve diğer tedavi yöntemleriyle tedavisi, göz hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi, oküloplastik cerrahi eğitimi almış göz hekimlerinin, gözün ve göz etrafının (kapaklar, orbita) anatomisine son derece hakim olması, gözün etrafında güvenle çalışabiliyor olması ve göze dair ortaya çıkabilecek olası potansiyel problemleri, göz eğitimi sayesinde çözebilme becerisidir.
Bu durum özellikle alt ve üst kapak ameliyatlarında ve orbita hastalıklarında çok belirgin olmaktadır. Göz dışı başka branşlarda ihtisaslaşmış olan ve oftalmologlarla ortak çalışma konusundaki yüz bölgesi cerrahileriyle uğraşan pek çok meslektaşımız, yaptıkları göz çevresi ameliyatlar sonucunda göz ve göz çevresiyle ilgili problemler yaşadıklarında sıklıkla göz doktorlarına başvurmakta ve bu konudaki mesleki yeterliliğimizden faydalanmaktadırlar.

Ameliyat olmak isteyenlere önerim; cerrahınızın yaptığı ameliyatları, öncesi-sonrası resimleri inceleyip, bu konuda çalışıp çalışmadığını, özel alanı olup olmadığını sorgulamalarıdır.

(Visited 65 times, 1 visits today)