Göz damlası oruç bozar mı?

Ramazanda göz hekimlerine en çok sorulan sorulardan biri de, ”göz damlası oruç bozar mı?”…Türk Oftalmoloji Derneği,  göz ameliyatı olan ve özellikle göz tansiyonu hastalarının, düzenli olarak kullanmak zorunda oldukları  damlalarını,  hiç endişe etmeden kullanabileceklerini bildirdi. Diyanet İşleri Başkanlığının bu yönde kararı olduğu hatırlatıldı.

Türk Oftalmoloji Derneği,  göz ameliyatı olan ve özellikle göz tansiyonu hastalarının düzenli olarak kullanmak zorunda oldukları göz damlalarını, Ramazan ayı boyunca hiç endişe etmeden kullanabileceklerini ve göz damlasının orucu bozmadığını açıkladı.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri ve Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. Kıvanç Güngör, Ramazan ayında hastalarının kendilerine en çok ”göz damlasının orucu bozup bozmadığını’‘ sorduğunu  belirterek,  konuya ilişkin şunları söyledi:

”Göz damlaları sindirim sistemine ulaşmadığı için orucu bozmaz”

Göz ameliyatı olan ve özellikle göz tansiyonu hastaları, düzenli olarak kullanmak zorunda oldukları göz damlalarını, Ramazan ayı boyunca hiç endişe etmeden kullanabilirler. Göz damlası orucu bozmaz.  Oruç tutan kişilerin göz damlası kullanmasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması var;  (Göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az yani 1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında gözenekler yoluyla emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası kullanmak orucu bozmaz.) Yani göz damlaları sindirim sistemine ulaşmadığı için orucu bozmaz. Özellikle göz tansiyonu (glokom) hastalarının göz damlasını kullanmayı bırakmasıyla birlikte, gözlerin görme kaybı başlıyor ve yaşanan görme kaybını geri döndürmemiz mümkün olmuyor.

”Göz damlası için sahur yada iftarı beklemeyin”

Göz damlasını kullanmak için sahur ya da iftar vakitleri beklenmemeli. Damlalar düzenli bir şekilde saatinde kullanılmalı. Tedavinin düzenli olması ve devamlılığı açısından bu çok önemli.

(Visited 9 times, 1 visits today)