Erkek ve kadınlar salgınla farklı yöntemlerle başa çıkmaya çalışıyor

Dünya çapında kovid-19 salgınının etkilerini ölçmek için gerçekleştirilen COH-FIT çalışmasına göre, ülkemizde stres seviyesi ve yalnızlık duygusu arttı. Salgınla başa çıkmada bireysel temas, egzersiz ve yürüyüş en etkili yöntemler oldu. Çalışma, erkek ve kadınların birbirinden farklı yöntemlerle salgınla başa çıkmaya çalıştığını da ortaya koydu.

Kovid-19 salgınının etkilerini dünya çapında ölçmek için gerçekleştirilen COH-FIT çalışmasının ülkemize ilişkin ilk sonuçları açıklandı. Buna göre,  salgında stres seviyesi ve yalnızlık duygusu arttı.

Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Dilbaz başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen ve halen devam eden  çalışmaya şu ana kadar dünyadan 100 bin kişi,  Türkiye’den ise 2 binin üzerinde kişi katıldı. Çoğunluğu 29-46 yaş aralığında olan katılımcıların yüzde 63’ünü kadın, yüzde 37’sini erkekler oluşturdu.

Çalışmaya katılanların yarısı salgınla böyle başa çıkmaya çalışıyor

COH-FIT çalışmasına göre, salgında her yaş grubunda stres seviyesi ve yalnızlık duygusu arttı.  Araştırmaya katılan katılımcıların yarısı için en etkili başa çıkma yöntemleri bireysel temas veya etkileşim, egzersiz veya yürüyüş, internet kullanımı, kovid-19 hakkında bilgilenmek, anlamlı hobiler edinmek, medya kullanımı, çalışmak veya yeni bilgiler edinme oldu.

Yaklaşık  üçte birlik kısımsa, sosyal medya/ uzaktan etkileşim, evcil hayvanlarla zaman geçirmek, din/meditasyon/spiritüellik, evden veya iş yerinde çalışmak şeklinde görüş bildirdi.

Erkekler bunlardan hangilerini tercih ediyor?

Çalışmaya göre, erkekler için en etkili başa çıkma yöntemleri egzersiz veya yürüyüş oldu. Yine kovid-19’la  ilgili bilgi almak ve direkt bireysel temas veya etkileşim de, salgınla başa çıkmada kullanılan yöntemleri arasında yer aldı. 

Erkekler için bilgisayar oyunları oynamak ve fiziksel yakınlık/cinsel aktivite, kadınlara oranla daha etkili başa çıkma yöntemleri olarak tespit edildi.

Kadınların başa çıkma yöntemi: yüz yüze görüşme 

Kadınlar için en etkili başa çıkma yöntemleri ise direkt bireysel temas veya etkileşim oldu. Yani yüz yüze görüşme. Kadın katılımcılar, daha çok sevdikleri ya da yakınlarıyla etkileşim içinde olarak,  birebir ilişkiye girerek, bu dönemi daha rahat geçirdiklerini ifade etti.

Yine kadınlarda, kovid-19’la (covid-19)e ilgili bilgi almak ve yeni bir şey öğrenmek veya çalışmak,  anlamlı bir hobi edinmek, medya kullanımı, sosyal medya/uzaktan etkileşim, evcil hayvanlarla zaman geçirmek, yeni bir şey öğrenmek veya evden veya iş yerinde çalışmak da, erkeklere oranla daha etkili başa çıkma yöntemleri olarak belirtildi.

(Visited 26 times, 1 visits today)