Domuz gribi mi, covid-19 mu?

Son 1 aydır üst solunum yolu enfeksiyonlarında özellikle de domuz gribi vakalarında ciddi oranda bir artış görülüyor. Domuz gribi ile covid-19 belirtilerinin benzerliğine işaret eden uzmanlar, iki hastalığı muayeneyle ayırmanın çok kolay ve sağlıklı olmadığını belirtiyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, son 1 aydır üst solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi oranda bir artış görüldüğüne dikkati çekerek, şu bilgileri verdi.

Muayeneyle ayırmak çok kolay ve sağlıklı değil

Özellikle okulların açılmasıyla birlikte önce viral üst solunum yolu hastaları, ardından da yüksek ateşle beraber Influenza A yani halk arasında bilinen adıyla domuz gribi vakaları arttı.

Viral üst solunum yolları enfeksiyonlarına paralel olarak çocuklarda orta kulak iltihabı, yetişkinlerde sinüzit ve larenjit yani ses teli iltihabı vakalarında da artış var.

Özellikle influenza ve COVID-19 benzer şekilde ateş, kas ağrısı, kırgınlık ve solunum semptomlarıyla  başlıyor ve ilerliyor. Muayene ile ayırmak çok kolay ve sağlıklı değil, test yaptırmak şart. Yüksek ateş, kırgınlık gibi sistemik belirtileri olan hastalarımıza, influenza ve COVID-19 için test yaptırmasını öneriyoruz.

Okullarda ne tür önlemler alınmalı?

Çocukların okulda ellerini sık yıkaması, dezenfektan kullanımı, eğer sınıfta hastalar var ise maske kullanılması ve ortamların sık havalandırılması, okulda bulaşı azaltmak için alınabilecek temel önlemler arasındadır. Ayrıca hasta çocukların hastalık dönemini evde geçirmeleri de bulaş hızının azaltılmasında önemli.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik ne zaman kullanılmalı?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu virüsler tarafından oluşturuluyor. Antibiyotikler ise bakterilere karşı etkili ilaçlardır. Bu nedenle üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı ancak komplikasyon safhasında yani orta kulak veya sinüs enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyon eklendiğinde başlatılmalı.

Hastayken sıvı alımı ve istirahat önemli

Üst solunum yolu enfeksiyonları ağırlıklı olarak viral patojenlere bağlı olduğu için bu durumda bağışıklığın güçlendirilmesi gerekir. Bunun için de mutlaka istirahat edilmeli.

Semptomatik ilaçlarla  ateş, öksürük ve ağrıyı kontrol altına alıyoruz. Eğer influenza var ise oseltamivir isimli etken maddeye sahip ilaçlar, hastalığın süre ve şiddetini kısaltıyor. Bol sıvı alımı yine önerdiğimiz önemli bir ayrıntı fakat sıvıdan kastedilen çay kahve değil, çünkü onlar idrar çıkışını arttırarak vücudu tam tersine susuz bırakıyor.

(Visited 72 times, 1 visits today)