Çocuklarda öksürük ve hapşırığın nedeni grip olmayabilir

Çocuğunuzda görülen burun tıkanıklığı, öksürük veya hapşırığın nedeni nezle ya da grip olmayabilir. Özellikle de 2 yaş altındaki çocuklarda görülen bu tür belirtiler, ”Bronşiolit”in habercisi olabilir. Yani, akciğerlerde bronşiol denilen küçük hava yollarının daralması sonucu gelişen ve solunum sıkıntısıyla kendini gösteren hastalığın.  Uzmanlar, özellikle pandemi döneminde çocukları bu hastalıktan korumanın öneminin altını çiziyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Kuter, genellikle 2 yaş altındaki çocuklarda görülen alt solunum yolu hastalığı bronşiolit hakkında bilgi verdi.

Neden 2 yaş altı çocuklarda?

Bronşiolit, akciğerlerde bronşiol denilen küçük hava yollarının daralması sonucu gelişen ve solunum sıkıntısıyla kendini gösteren bir alt solunum yolu hastalığı. 

Bebeklerde ve çocuklarda küçük hava yolları, erişkinlere göre sayıca daha az ve daha dar oluyor. Ayrıca bu hava yollarını çevreleyen kıkırdak doku da daha yumuşak.  Bunun sonucunda hava yolları kolayca tıkanarak, bronşiolit tablosunun gelişmesine yol açıyor. Tüm bu nedenlerle 2 yaş altındaki çocuklarda bronşiolit tablosu daha sık ortaya çıkıyor.

Hangi çocuklar risk altında? 

Erken doğan, anne sütüyle beslenmeyen, kronik kalp ve akciğer hastalığı veya zayıf bağışıklık sorunu olan, kalabalık ailede yaşayan, erken dönemde kreşe başlayan, en önemlisi de sigara içen ailelerin çocuklarının bronşiolite daha yatkın.

Hastalıktan virüsler sorumlu

Bronşiolitin en sık görülen nedenlerinin başında ise virüsler geliyor. Virüsler arasında da her 2 çocuktan birinde bronşiolitten RSV (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) olarak bilinen, virüs sorumlu oluyor.

Nezle-grip semptomlarıyla başlıyor

Bronşiolit burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve hapşırık gibi nezle ya da grip semptomlarıyla başlıyor. Ateş genellikle normal veya hafif yüksek olarak görülüyor. Çocukların bazılarında, özellikle de risk faktörleri olanlarda hastalık hızla ilerliyor ve bu bulgulara hırıltılı solunum, hızlı nefes alıp verme ile öksürük ekleniyor. Bir süre sonra sıvı alımının ve beslenmenin bozulması nedeniyle idrar çıkışı azalabiliyor. Hastalık daha da şiddetlendiğinde dil ve dudaklarda morarma ile cilt renginde soluklaşma şeklinde sorunlar gelişebiliyor. 

Özellikle salgında çocukları bu hastalıktan korumak çok önemli

 Covid-19’un ağır hastalık yapma riski yetişkinlere nazaran daha düşük olsa da, özellikle pandemide çocukları bronşiolitten korumak her zamankinden daha önemli hale geldiCovid-19 enfeksiyonu akciğer dokusunun tutulumuyla karşımıza geliyor. Akciğerlerin kanı temizleme işlevini yerine getirmesine engel oluyor, bunun sonucunda kanda oksijen seviyesi düşüyor, karbondioksit birikiyor ve solunum sıkıntısı artıyor. Küçük hava yollarında daralma nedeniyle benzer bulgular oluşturan bronşiolit tablosuna Covid-19 enfeksiyonunun eklenmesi, hastalığın daha ciddi seyretmesine yol açabiliyor.

Çocukları bu önlemlerle koruyun 

Çocuğumuzu korumak için ebeveyn olarak işe önce kendimizi korumakla başlamalıyız. Kalabalık ortamlara girmemeye özen gösterin.
Hasta olmadıklarından emin olsanız bile sessiz taşıyıcılar olabilecekleri için evinizde misafir ağırlamayın.
El hijyeninize çok dikkat edin. Çocuğunuza da el hijyenini öğretin, ellerini yıkamaları gerektiğini sık sık hatırlatın.
Mutlaka maske takın ve maskenizi sık aralıklarla değiştirin. Eğer 2 yaş üstündeyse maske takma alışkanlığı edindirin, maskesini düzenli olarak değiştirin. Henüz 2 yaşın altındaysa, pusetini, puset örtüleriyle çevreleyerek onu damlacıklardan koruyabilirsiniz.
Dengeli ve tüm besin gruplarından zengin beslenmesini sağlayın. Çocuğunuz mutlaka günlük taze meyve ve sebze tüketmeli, bol bol sıvı almalı.
Anne sütünüz varsa, 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.
Rutin doktor kontrollerini ve aşılarını ihmal etmeyin.
Sigara dumanına maruz kalmasını önleyin.

(Visited 12 times, 1 visits today)