Çocuklarda diş çürüklerine karşı hangi macun kullanılmalı?

Türkiye’de çocuklarda diş çürüğüne rastlanma oranı yüzde 76,5. Uzmanlar, diş çürüklerinin önlenmesinde öncelikli olarak şeker tüketiminin mutlaka sınırlandırılması ve dişlerin en az iki kere fırçalanması gerektiğinin altını çiziyor.

 

İstanbul Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Duman, çocuklarda ilk dişin ağız içinde görüldüğü dönem olan yaklaşık 6 aydan itibaren gerekli önlemler alınmazsa, yaşamın ilk yıllarında yaygın diş çürükleri görülebileceğine işaret etti.

Dünyada 514 milyon çocuğun dişi çürük

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre,  dünya genelinde 514 milyon çocuk diş çürüğü kaynaklı
sağlık problemleri yaşıyor. Ülkemizde bu konuda en son yapılan çalışma,  çocuklarda diş çürüğüne rastlanma oranını yüzde 76,5 olarak rapor etmiştir. Fakat bu yüksek oranlar, bu durumun ‘normal’ olduğunu düşündürmemelidir. Çocuklarda ilk dişin ağız içinde görüldüğü dönem olan yaklaşık 6 aydan itibaren gerekli önlemler alınmazsa, yaşamın ilk yıllarında yaygın diş çürükleri görülebilir.

Diş çürüklerinin önlenmesinde öncelikli olarak şeker tüketiminin mutlaka sınırlandırılması ve dişlerin mutlaka en az iki kere fırçalanması gerekir.

Şekerin alındığı zaman da kritik öneme sahip…

”Şeker” dediğimizde aklımıza sadece paketli şekerler, çikolatalar gelmemelidir. Meyveler, meyve suları, süt, bazı sebzeler en az bir tür şeker içerirler. Ketçap ve bazı salata soslarına da şeker eklenmektedir. Hazır veya ev yapımı meyve suları yüksek oranda şeker içerir. Şekerin alındığı zaman da çürük oluşumu için kritik öneme sahiptir. Ana yemekle birlikte tüketim riski azaltırken, biberon içinde gece boyu beslenme çok şiddetli çürük oluşumuna neden olur

Florlu diş macunu daha fazla koruyucu

Diyet kontrolü ile birlikte günde en az iki kere çocuğun yaşına uygun bir fırça ve macunla dişlerin fırçalanması gerekir. Flor içerikli macun kullanmak  florsuz macun kullanımına göre yüzde 25 daha fazla koruma sağlıyor.

(Visited 6 times, 1 visits today)