Cilt yapısına göre hangi güneş kremi kullanılmalı?

Yaz aylarıyla birlikte güneş kremlerine olan talep de artmaya başladı. Uzmanlar, cilt yapısına bağlı olarak güneş kremi seçiminin de değişkenlik gösterdiği uyarısında bulunuyor. Güneş koruyucu tercih ederken, UVA’ya karşı da korumalı olduğunu gösterenlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, ”güneş kremlerinde bulunan UV ve SPF”nin  ne anlama geldiği ve ” cilt yapısına göre hangi tür güneş kremi kullanılması” gerektiğine ilişkin şunları anlattı:

Güneş kremlerinde bulunan UV ve SPF 

Cilde zarar veren dış etmenlerin en başında gelen güneş, ozon tabakasının incelip UVA geçirgenliği artmasından dolayı daha çok zarar veriyor. Güneşin UVA ve UVB olmak üzere iki dalga boyu vardır. Güneş koruyucularının üstündeki güneş koruma faktörü anlamına gelen SPF (Sun Protection Factor) değeri UVB’ye karşı korunaklığı gösterir.

Güneş koruyucu tercih ederken UVA’ya karşı da korumalı olduğunu gösteren güneş koruyucu tercih edilmeli. Uzun dalga boyu olan UVA, cildin derin tabakalarında etkilidir. Bu yüzden asıl yaşlandıran dalga boyudur. Yani fotoagingden sorumludur. Erken yaşlanma ve kırışıklık oluşmasından sorumludur. Kansorejen etkisi bulunmaktadır. Kış mevsiminde azalsa da UVA ışını aynen devam ediyor. O yüzden güneş koruyucularını yaz-kış sürmeliyiz. UVA ışını camdan ve buluttan geçebildiği için ev içerisinde dahi güneş koruyucusu kullanılmasını öneriyoruz.

UVB kısa dalga boyudur. Cildin yüzey tabakalarında etkili olduğundan yanık ve leke oluşumundan sorumludur. 

Cilt yapısına bağlı olarak ne tür güneş kremi? 

Güneş hassasiyetine sahip olan ciltler: Güneşe direkt maruz bırakılmamalıdır. Güneşe karşı olan hassasiyet, doğuştan gelen ya da hayatın belli bir döneminde ortaya çıkan bir problem olabilir. Bazı medikal tedaviler de geçici olarak güneş hassasiyetini tetikleyebilir. Güneş ışınlarının yaydığı radyasyonların sebep olduğu reaksiyonları için UVA ve UVB ışınlarına karşı yok yüksek koruma sağlayan güneş koruyucular tercih edilmelidir.

Kimyasal filtrelere karşı reaksiyon gösteren ciltler: Bu cilt tipine sahip olan kişiler mutlaka mineral filtreli güneş koruyucular kullanmalıdır. Bu güneş koruyucular mineral filtreye sahip olmasından dolayı ciltte beyaz izler bırakabilir ancak geçicidir.

Güneş alerjisi olan ciltler: Son dönemlerde güneş alerjisi artış göstermektedir. Güneş alerjisinin belirtileri arasında kızarıklık, kabarcıklar ve yoğun kaşıntı hissi olur. Güneş alerjisine karşı alınabilecek en iyi yöntem geniş sprektrum koruması sağlayan güneş koruyucu kullanmaktır. Çünkü UVB ışınları cildi güneş yanığından korurken, UVA ışınları cildi allerjik reaksyionlara karşı korur(SPF/UVA) oranı güçlü bir koruma sağlamak için önemlidir; bu ifade bir güneş koruyucunun eşit oranda UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma gösterdiğini belirtmektedir. (SPF 50+/ UVA 50 gibi).

(Visited 32 times, 1 visits today)