Burun dolgusu için ”doğru aday” kim?

”Burun dolgusu”, ameliyattan korkanların son yıllarda başvurduğu yöntemlerden biri. Kısa sürede yapılan işlemin, 1-1.5 yıl değişen kalıcılığı var. Peki, burnunda problem olan herkes bu işlemi yaptırabilir mi? Gözlük takanlar, bu işlem için uygun mu? Uzmanlara göre, burun dolgusunda sihirli kelime ”uygun hasta”.  

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Plastik, Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Uğur Anıl Bingöl, burun dolgusu konusunda merak edilenleri anlattı.

Burun dolgusunda ne kullanılıyor?

Burun dolgusu işlemi için yıllardır güvenliği kanıtlanmış olan hyaluronik asit kullanılmaktadır.

Burun dolgusu için kimler uygun?  

Dolgu, burnunda hafif kemeri olan, hafif eğriliği bulunan ve burnu hafif olan kişiler için uygun bir yöntem.

Burun dolgusu için kimler uygun değil?

Şiddetli eğriliği veya kırık bir burnun onarılması veya daha rahat nefes almayı hedefleyen hastalar için bu işlem uygun değil. Ayrıca gözlük takan hastalar da bu işlem için uygun değil.

Kaç yaşından itibaren yaptırılabilir?

16-18 yaşından itibaren herkese uygulanabilir. İşlem, 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmakta. Kişi dolgu işlemi gerçekleştirildikten hemen evine ya da işine dönebiliyor.

Kalıcılığı ne kadar?

İşlemin yaklaşık olarak 12 ile 18 ay arasında değişen bir süre kalıcılığı bulunmakta. Bu süre,  kullanılan dolgu materyalinin tipine ve hastaya göre değişkenlik gösterir. 

İşlemde kullanılan dolgunun fotoğrafını çekip saklayın

Hastalar kendilerinde kullanılan dolgunun hangisi olduğunu  mutlaka sormalı. Özellikle işlem öncesi kullanılacak dolguyu ve yapan kişiyi araştırmalı. İşlemde kullanılan dolgunun fotoğrafını çekip saklamalı.

(Visited 22 times, 1 visits today)