Bu basit önlemlerle ”koronavirüsün evde barınmasına” engel olun

Solunum hekimlerinden, kovid-19 önerileri. TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Turan,  ”Evde daha çok zaman geçireceğimiz bu günlerde, evlerdeki havayı sürekli olarak yenilemek,  havanın tazelenmesini sağlayarak nem oranını da düşürür. ”, ”Odalar her gün, birkaç kez en az 30 dakika havalandırılmalı.”

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Turan, bir yandan kış mevsiminin gelmiş olması, diğer yandan salgınla ilgili kısıtlamaların uygulanması nedeniyle, herkesin dikkat etmesi gereken basit ama önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Dışarıda giyilen kıyafetler hemen yıkanmalı

Dışarıda giyilen kıyafetler eve gelindiğinde çamaşır makinesinde yıkanmalı. Evde ortak kullanılan kapı kolları, tuvalet gibi yerler günde bir kez dezenfektan kullanılarak, silinmeli. Dışarıdan gelen kargo ve siparişler balkon gibi açık alanlarda açılmalı, ambalajı dışarıda bırakılmalı ve paket teması sonrası eller sabunlu suyla yıkanmalı.

Hava şartlarına uygun giyinin

Unutulmamalıdır ki, soğuk havanın bir etkisi de vücut direncini düşürmesi. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında zatürre görülme sıklığı artıyor. Grip ve nezleye yol açan mikroplar da soğuk havalarda daha kolay yayılır ve insandan insana bulaşırlar. Bu yüzden dışarı çıkarken önlemlerimizi almalı, kendimizi sıcak ve korunaklı tutacak kıyafetlerle dışarı çıkmalıyız.

Odaları her gün en az 30 dakika havalandırın

Asıl unutulmaması gereken nokta, ”bu tür hastalıkların insandan insana bulaşmasının ve hasta olmamıza yol açmasının temel nedenlerinden birisi, soğuk hava değil yaşadığımız evi, çalıştığımız iş yerini iyi havalandırmamaktır.’‘ Havalandırılmayan ortamlarda bulunan ve hızlıca çoğalan mantarlar, bakteriler ve virüsler sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Evde daha çok zaman geçireceğimiz bu günlerde evlerdeki havayı sürekli olan yenilemek,  havanın tazelenmesini sağlayarak nem oranını da düşürür. Odalar her gün, birkaç kez en az 30 dakika havalandırılmalıdır. Bu önlemler koronavirüs de dahil olmak üzere virüslerin evde barınmasına daha fazla engel olacaktır.

Misafir kabul etmeyin, misafirliğe de gitmeyin

Son günlerde ne yazık ki dışarıda buluşamayan ailelerin evlerde çok sık bir araya geldikleri ve birbirlerine virüsü bulaştırdıklarına şahit olmaktayız. Çok zorunlu değilse yaşadığınız eve misafir kabul etmeyin, başkalarının evine ziyarete gitmeyin. Ev dışına işi gereği veya başka nedenlerle çıkan kişilerin, evde diğer aile fertlerine karşı sosyal mesafeyi koruması, evde kullanılan ortak alanlara dikkat edilmesi, gerekli durumlarda maske veya eldiven kullanılması bulaş riskini aza indirgeyecektir.

Bağışıklık için düzenli uyku ve beslenme

Bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa, virüs ve bakteriler de vücudumuzdan o kadar uzak durur. Ve enfeksiyon durumunda da hastalığın beklenenden daha hafif geçmesini sağlayabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, düzenli uyku ve beslenme şart. Günde ortalama 7-9 saat uyumaya ve uyku düzeninizi bozmamaya özen göstermeli, alkol tüketmek, geç saatlerde yemek yemek gibi uyku kalitesini olumsuz etkileyecek olan etkenlerden de mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Hazır gıdalardan, gazlı içeceklerden bu süreçte mümkünse uzak durulmalı.

(Visited 14 times, 1 visits today)