Bosnalı 3 yaşındaki Bilal, hayatındaki ilk sesleri Trabzon’da duydu

Bosnalı 3 yaşındaki Bilal, hayatındaki ilk sesleri Trabzon’da duydu. Bosna Hersek’ten tedavi için Türkiye’ye getirilen  doğuştan işitme kaybı olan Bilal Subasic, Trabzon’da gerçekleştirilen ”biyonik kulak”  operasyonuyla ilk kez duymaya başladı.

Bosna Hersek’ten tedavi için Türkiye’ye getirilen doğuştan işitme kaybı olan 3 yaşındaki Bilal Subasic, Trabzon’da Medical Park Yıldızlı Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Erkan Vuralkan’ın gerçekleştirdiği ‘biyonik kulak (koklear implant)’ operasyonuyla, ilk kez duymaya başladı.

Minik Bilal ilk kez annesinin sesini duydu 

Minik Bilal’in babası Almadin Subasic, oğlunun ilk kez annesinin sesini duyduğunda yaşadığı sevince tanık olmanın tarif edilmez bir mutluluk olduğunu  söyledi. Subasic, ”Yapılan işlemden çok memnunuz, hekimimize güvenerek geldik. Bilal büyüyünce de kendisini hayata bağlayan hekimiyle görüşmeye devam edecek’ dedi.

”En doğru zamanda ameliyat oldu”

Hastanın operasyonunu gerçekleştiren KBB  Uzmanı Doç. Dr. Erkan Vuralkan da, küçük Bilal’ın çok doğru bir zamanda operasyonu olduğunu vurgulayarak,  tedavi sürecine ilişkin şunları anlattı:

Koklear implant ameliyatı, her yaşta uygulanabilen bir ameliyattır fakat hastanın yaşı ile dil yaşı arasında en fazla 4 yaş bulunması şarttır. 0-4 yaş arasındaki hastaların ise dil yaşları değerlendirilmeden iki kulaklarından da koklear implant olma hakkı vardır. 4 yaşından büyük hastalar için ise dil değerlendirmeleri yapılmaktadır.

3 yaşındaki Bosnalı hastamız Bilal de yaptığımız operasyon sonrası ilk kez sesleri duymaya başladı.  Tamamen duymayan bir çocuk 4 yaşına kadar işitemezse, aynı zamanda konuşmayı da öğrenme sorunuyla karşılaşıyor. Çünkü bu dönem konuşma için en kritik zaman. Bir çocuğun işitme kaybı 4 yaşına kadar düzeltilmezse, çevresindeki sesleri duyamayacak ve yüksek ihtimalle konuşamayacaktır. Bilal de kendisi için en doğru zamanda ameliyat olarak hayatı için büyük bir adım attı.

Biyonik kulak kimlere uygulanabilir?

Biyonik kulak (koklear implant) iki kulakta da çok ileri derecede iç kulak kaynaklı işitme kaybı olan hastalar içinde, belli kriterleri sağlayanlar için uygundur. Hastaların en az 3 ay boyunca işitme cihazı kullanmış olmaları ve işitme cihazından fayda görmemiş olmaları gerekmektedir. 

(Visited 10 times, 1 visits today)