Batman’da ”Temiz hava hakkı” için mahkemeye başvuruldu

Batman’da yaşayan 44 yaşındaki Abdülbari Koç, Türkiye’de temiz hava hakkı için mahkeme giden ilk kişi oldu. Genetik bir rahatsızlık nedeniyle yüzde 90 oranında engelli olan ve kirli hava nedeniyle sık sık krize giren Koç,  Batman Valiliği ve Belediyeye 1 liralık tazminat davası açtı. Koç: ”Bu davayı kazandığımı belki ben göremem ama kazanırsak, doğup büyüdüğüm şehirde herkes artık temiz bir nefes alacak.”

Batman’da yaşayan 44 yaşındaki Abdülbari Koç, Türkiye’de temiz hava hakkı için mahkemeye giden ilk kişi oldu.

Doğuştan orak hücreli anemi hastası olan Abdülbari Koç,  Batman’daki hava kirliliği nedeniyle yetkili kurumlara yaklaşık 15 yılda 100’e yakın başvuru yaptı. Anayasal dilekçe hakkını kullanarak, havanın temizlenmesi için mücadele etti.  Başvurularından sonuç alamaması üzerine hukuk yoluna başvurmayı seçen Koç, TEMA Vakfı’yla iletişime geçti. Tema Vakfı’nın o dönemdeki avukatları ise Koç’un hikayesini Güleryüz & Partners Avukatlık Bürosuyla paylaştı.  Büronun ortakları Avukat Tarık Güleryüz ve Dr. Avukat Zahide Altunbaş Sancak ile Avukat İ. Selin Nacar Öztürk, Koç’un hikayesini dinledikten sonra  gönüllü (pro bono) olarak davayı üstlendi. Ve Abdülbari Koç, Batman Valiliği ve Batman Belediyesine 1 liralık tazminat davası açarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

”Temiz havayı soluyarak belki daha uzun yaşamamam ama daha az acı çekebilirim”

Hastalığı nedeniyle yüzde 90 oranında engelli olduğunu ve tek geçin kaynağının da  aylık 900 TL olan engelli maaşı olduğunu anlatan Abdülbari Koç da, şunları söyledi.

Hastalığım genetik ve tedavisi yok. Sık sık ağır ağrılı krizler geçiriyorum. Benim gibi orak hücreli anemi hastaları için soluduğumuz havanın kaliteli ve temiz olması çok önemli. Bunu öğrendiğim günden beri Batman’da temiz hava için mücadele ediyorum. Bu hastalıkta ortalama yaşam süresi 45 yıl olsa da, daha temiz hava soluyarak belki daha uzun  yaşayamam ama yaşadığım ağır ataklar hafifletilebilir, daha az acı çekebilirim. Yetkili kurumlardan tek istediğim,  Batman’ın havasının temizlenmesiydi. Bu davayı kazandığımı belki ben göremem ama kazanırsak, doğum büyüdüğüm şehirde herkes artık temiz bir nefes alacak. Bunun için son nefesime kadar mücadele edeceğim.”

(Visited 210 times, 1 visits today)