Az ”su içmek veya hareket etmek” göz siniri felci riskini artırıyor

Halk arasında göz siniri damar tıkanıklığı ya da felci olarak da bilinen hastalık, en sık görülen göz hastalıkları arasında yer alıyor. Türk Oftalmoloji Derneği, ani ve ağrısız görme kaybına neden olabilen göz siniri felci konusunda özellikle 55 yaş üzerindekileri uyarıyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Nörooftalmoloji Birim Başkanı Prof. Dr. Banu Solmaz,  iskemik optik nöropati ya da halk arasında bilinen adıyla göz siniri damar tıkanıklığı ya da felci olarak bilinen hastalığın, en sık görülen göz hastalıkların arasında yer aldığının altı çizdi.  Risk faktörlerini ve tedavi yöntemlerini aktardı.

Risk faktörleri 

Bu hastalığın altında yatan önemli risk faktörleri bulunuyor. Yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, kan yağlarının yüksek olması, gün içinde az su içilmesi, az hareket edilmesi, bazı genetik yatkınlıkların bulunması bu hastalığa sebep olmakta. Genelde 50-55 yaş grubunda görülse de daha erken yaşlarda da bu hastalığın görülmesi mümkün olmaktadır.

Tedavisi..

Gözde sinir felci, göz sinirinin kanlanmasını sağlayan çok özel bir damar yumağının, küçük pıhtılarla tıkanmasıyla ortaya çıkıyor. Ve günümüzde tam olarak tedavisi bulunmuyor.  Tedavide kortizon içeren ilaçların bazı hastalarda faydalı olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte tüm hastalarımızı iyileştirme şansımız olmamasından dolayı koruyucu hekimliğin ön planda ve çok önemli olduğunu söylememiz gerekiyor. Metabolik değerlerimizin iyi olması bu hastalığa yakalanmamak adına çok önemli.

Hastalar nelere dikkat etmeli? 

Bir gözünde bu hastalığa yakalanan hastalar, belirtilen risk faktörlerine dikkat ederek dengeli beslenmeli, insülin direncini artıran gıdalardan uzak durmalı, bol sıvı tüketmeli, gün içinde hareket etmeli, yürüyüş yapmalı. Bu şekilde, diğer gözün de aynı hastalığa yakalanması ihtimalini en aza indirmiş oluruz.  

Nasıl belirti veriyor? 

Hastalarda görme keskinliği, renkli görme yetisi azalmakta ve görme alanında kayıplar meydana geliyor. Gözdeki optik sinirlerin bir bölümüne giden kan dolaşımının aksaması veya tıkanması sebebiyle ani ve ağrısız görme kaybı yaşanabiliyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)