Astım hastalarına ”nem, sıcaklık ve duman”uyarısı…

Son günlerde ülke genelinde hakim olan nemli ve sıcak hava, astım ataklarında artışa neden oluyor. ”Nem, sıcaklık ve duman” üçlüsünün astımı tetiklediğine işaret eden uzmanlar, bu dönemlerde ”astımı olan hastaların dış mekan aktivitelerinden” mümkün olduğunca kaçınmalarını öneriyor.

 

Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, son günlerde ülke genelinde hakim olan nemli ve sıcak havaların, spesifik olarak astım hastalığı başta olmak üzere solunum yolu rahatsızlıklarına sahip hastalar adına oldukça risk taşıdığını  vurguladı.

Nem, sıcaklık ve duman üçlüsü astımı tetikliyor!

Yurt genelinde artış gösteren nem ve sıcak havalar, astım ataklarının artış göstermesine sebebiyet vermektedir.

Nemin hissedilmesi havanın ağırlaşmasına neden olur. Bu durum ise küf, polen ve ev içi akarlarının çoğalmasını ve akciğere hapsolan maddelerin fazlalaşmasını beraberinde getirir.

Öte yandan, astım hastaları sıcak havalarda ısının artmasından kaynaklı olarak nefes almakta zorluk çeker ve bu durum solunum yolunda oluşacak astım semptomlarını tetikleyebilir.

Duman, solunum yoluna ulaşan ve astım hastalığı üzerinde büyük etki gösteren ince partikül maddeler barındırmaktadır. Yaz aylarında yapılan kamp gibi açık hava etkinliklerinde yakılan kamp ateşleri, astım hastalarının dumana maruz kalma durumlarını artırır.

Tüm bunlara ek olarak ozon faktörü, güneş ışığından kaynaklanan bir etmendir. Birtakım araştırmalar, ozon seviyelerinin en uç noktaya ulaştıktan sonraki zamanlarda akciğeri körelttiğini ve astımı olanların dışında, astımı olmayan insanlar üzerinde bile astım ataklarını alevlendiren etkisinin bulunduğunu ortaya koymuştur.

Polenler atmosferde daha uzun kalıyor. Nedeni…

Bunun yanı sıra, son senelerde gündem olan küresel ısınma, polen taneciklerinin normal vaktinden daha önce ve daha uzun zaman aralığında atmosferde yer almasına neden oluyor. Bu durum da , alerjen içeren yapıları sebebiyle astım hastalarını olumsuz seyirde etkiler.

Öneriler

Bu dönemde astımı olan hastaların polen filtreli klimanın olduğu ortamlarda bulunmaları daha uygun olacaktır. Nemli ve sıcak havaların olduğu zamanlarda astımı olan hastalar, dış mekan aktivitelerinden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Dışarıda koşu gibi sporlar yapmamaları uygundur ve hava sıcaklığının en yüksek olduğu saat aralıklarında klimadan faydalanmalarında fayda vardır.

Astım ataklarının azaltılması adına astım ilaçlarının günlük ve düzenli olarak kullanılması gerekir.  Yaz mevsiminde astım semptomlarınız bulunuyorsa, genel anlamda kontrol eylemlerinize katkı sağlayacak ilaç müdahalesi ya da gündelik rutinler, mevsimsel korunma pratiklerini oluşturmak açısından yardımcı olacaktır. Astım hastalığına dair korunma pratiğini içeren bir seyir oluşturulması, tetikleyici noktaların önlenmesi ve reçete edilen astım ilaçlarının düzenli alındığından emin olunması oldukça kritik noktalardır.

(Visited 7 times, 1 visits today)