Antalya’daki başhekimin görevine son verildi

Antalya’da, 2 hemşireye verdiği ileri sürülen cezayla gündeme gelen başhekimin görevine son verildi. Bakan Koca: ”Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveriyle  mücadele yürüttüğü bu dönemde, Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde 2 hemşireye verdiği ileri sürülen cezayla gündeme gelen Başhekim Uz. Dr. Ayşegül Alkan’ın görevine son verildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

”Başhekimin davranışı kabul edilemez”

Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize, başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir.

Her türlü görev ihmali ve hatalı davranış karşısında ne tür bir işlem yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir işlem yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur.

Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir.

”Disiplin soruşturması sonucu beklenmeksizin görevine son verildi”

Söz konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hemen ardından Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak, Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik görevinden uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin, Alkan’ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.

(Visited 42 times, 1 visits today)