Anne adaylarına uygulanan siğil tedavi yöntemleri nelerdir?

Genital siğiller, gebelikte de sık karşılaşılan durumlardan biridir. Hatta bazı siğiller doğum yolunu kapatarak, doğal doğumu engelleyebilir veya aşırı miktarda kanamalara neden olabilir. Genital siğil tedavisinde, her yöntem gebelere uygulanamamakta.

Toplumda en sık görülen enfeksiyonlardan biri olan genital siğillerle, anne adayları gebelikte de sık karşılaşmakta.  Memorial Bahçelievler Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, gebelikte genital siğiller ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bazı türleri doğum yolunu kapatabilir

Genital siğiller, gebelikte de sık karşılaşılan durumlardan biridir. Gebelikte görülen genital siğillerin bebeğe olası etkileri ve genital siğili olan gebenin doğum şekliyle ilgili tartışmalar günümüzde halen önemini korumaktadır. Gebelikte görülen genital siğillerde karşılaşılan diğer bir sorunsa,  tedavi seçeneklerinin hamile olmayanlara göre daha sınırlı sayıda olmasıdır. Bu dönemde görülen siğillerde boyut ve damarlanma artışı olabilirken, bu lezyonlar çoklu da olabilmektedir.

Lohusalık döneminde genellikle küçülür

Gebelikten sonra, lohusalık döneminde siğiller genellikle küçülür, nadiren de olsa tamamen kaybolabilir. Bazı siğiller doğum yolunu kapatarak doğal doğumu engelleyebilir veya aşırı miktarda kanamalara neden olabilir.

Dış bölge genital siğillerin tedavisinde güvenle uygulanan tedavi yöntemleri var

Bazı ilaçlar veya yöntemlerin bebeğe zararlı etkilerinden dolayı, gebelikte genital siğil tedavisi farklı yaklaşım gerektiren bir durumdur. Gebelikte dış bölge genital siğillerin tedavisinde; güvenle uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genital siğillerde tüm hastalar için ideal bir tedavi metodu söz konusu değildir. Lezyonun sayısı, büyüklüğü, görüntüsü, keratinizasyon derecesi, yerleşim yeri, hastanın tercihi, hekimin tecrübesi, uygulamanın maliyeti ve yan etkileri tedaviye karar verilme aşamasında dikkate alınmalıdır. Hastalığın tekrar etme oranları yüksektir. Hangi lezyona nasıl bir tedavi uygulanacağı hekimin bu konuyla ilgili tecrübesiyle ilişkilidir.

Anne adaylarında uygulanan siğil tedavileri

Burada kişiye özel yöntem seçimi çok önemlidir. Anne adayları genital siğil tedavisi sonrası bebeklerini sağlıkla dünyaya getirebilmektedir. Hamilelik döneminde uygulanan yöntemler, şöyle sıralanabilir:

Triklorasetik asit: Uygulaması oldukça pratiktir ancak dikkat gerektiren bir tedavi yöntemidir. Tedavi genellikle birden fazla seans gerektirirken, bazen de tek seansla iyileşme sağlanabilmektedir. Güvenli olduğu için gebelik döneminde de kullanılmaktadır.
Dondurma yöntemi: Genellikle sıvı nitrojenin lezyon üzerine püskürtülmesi şeklinde yapılır. Birden fazla ve küçük siğiller için çok etkilidir.
Yakma yöntemi: Özellikle genital sistemin dışardan görünen bölümünde meydana gelen siğillerin yok edilmesi için idealdir. Çoğu zaman tek seansta tüm odakların yok edilmesi mümkündür. Tedavi süreci kısadır.
Lokal cerrahi: Bu yöntemin en önemli avantajı patolojik tanı için doku elde edilmesidir.

(Visited 9 times, 1 visits today)