Ağız içi bakteri florası için nasıl beslenmeli?

Ağız içinin de kendine özgü bir bakteri florası var.  Yani ağzımızda farklı türlerde ve miktarlarda mikroorganizmalar bir arada yaşar.  Ancak bu bakterilerin bize zarar vermeden bir arada yaşamasının yolu,  sağlıklı beslenme ve ağız sağlığında geçiyor.

Diş Hekimi Alper Tunga Bahat , sağlıklı beslenmenin ağız sağlığının ilk kuralı olduğuna işaret etti.

Ağız içinde de tıpkı bağırsaklarımızdaki bakteriler gibi mikroorganizmalar bir arada yaşar 

Günümüz dünyasının en sık görülen sağlık problemleri arasında diş ve dişeti hastalıklarının bulunması aslında bir sürpriz değil. İşlenmiş hazır gıdalar ve karbonhidrat temelli beslenme, günlük beslenme alışkanlıklarımız içine iyice yerleşti. Bunun için öncelikle bilmemiz gereken, ağzın içinde de kendine özgü bir bakteri florası olduğudur. Yani ağzımızda farklı türlerde ve miktarlarda mikroorganizmalar yaşamaktadır. Sağlıklı beslenen ve ağız temizliğine dikkat eden kişilerde, bu bakteriler kişiye zarar vermeden bir arada yaşar. Tıpkı bağırsaklarımızdaki bakteriler gibi. Ancak basit glikoz içeren işlenmiş gıdalar (şeker, çikolata, cips, asitli ve şekerli içecekler vs.) içeren besinleri sık tükettiğimizde, ağız içinde diş çürümesine neden olan bakterilerin sayısı artacak ve diş ve diş eti hastalıkları oluşma olasılığı artacaktır.

Ağız florası için kışın bunları tüketin 

Beslenme ve ağız sağlığı birbiriyle yakın ilişkidedir. İçinde lif oranı yüksek ve kompleks karbonhidrat içeren gıdaların tüketilmesi hem ağız sağlığı, hem de bağırsak sağlığı için faydalıdır. Bu tarz beslenme, dişler üzerinde oluşan bakteri plağını temizleyecek ve zararlı bakterilerin sayılarının artmasını engelleyecektir.

Bu nedenle beyaz undan yapılmış ekmek yerine tam tahıllı undan yapılan ekmek tercih etmek gerekir. Yine bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller, elma ayva gibi lifli meyveler ve bol sebze günlük diyetimizde tercih etmemiz gereken gıdalardandır. Kuruyemişlerin içerdikleri yüksek lif sayesinde ağız sağlığımıza faydaları yüksektir. Özellikle kış aylarında yüksek c vitamini içeren portakal, mandalina gibi meyveler diş eti sağlığını arttıracaktır.

(Visited 6 times, 1 visits today)