8 derdin çaresi botoksta

Botoks, son yılların en çok tercih edilen dermokozmetik işlemlerinden biri. En sık kullanım alanı ise alın,  kaş ortası ve göz çevresi kırışıkları.  Ancak botoks  artık kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra rahatsız edici birçok problemin  tedavisinde de uygulanıyor.

Son yıllarda yapılan hücresel çalışmalarda botoks bulunan kültür ortamında, hücre onarımının arttığı ve kırışıklığın derinliğinin azaldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, botoksun 8 kullanım alanına ilişkin bilgi verdi.

Kaş, Dudak

Kaş şekli yüze anlam veren ve ifadeyi etkileyen önemli bir unsurdur. Yaşla birlikte kaş kenarları aşağı düşürüyor. Göz kapağı sarkmaya başlıyor. Alın ve kaş bölgesine yapılan botoks sayesinde kaşa şekil veriliyor. Bakış ve ifade gençleşiyor.

Dudak çevresinde özellikle sigara kullanımına bağlı oluşan mimik kırışıklarında botoksla doğal estetik sonuçlar sağlanır. Ayrıca dudaktan çeneye uzanan yüze mutsuz ifade veren Marionette çizgileri de botoksla giderilebilir.

Boyun, Dekolte

Boyun günlük bakım sırasında çoğunlukla ihmal edilen bir bölgedir. Nefertiti boyun görünümüne neden olan platizma kasına yapılan işlem sayesinde boyun daha genç görünür. Bu bölgedeki kırışıklıklara erken dönemde düzenli aralıklarla botoks yapılması, boyun görünümünün gençleşmesini sağlar.

Dekolte bölgesinde genellikle yatış pozisyonundan kaynaklanan kırışıklıklar mevcuttur. Deri içine yapılan ufak dozlarda botoksla bu kırışıklıklar da giderilmektedir.

Çene, Burun

Çene kaslarının fazla çalışmasına bağlı olarak bölgede oluşan portakal kabuğu görünümünden az miktar botoksla kurtulmak mümkün.

Burun ucu yaş ve yerçekimiyle sarkar. Bazı kişilerde gülme sırasında burun ucundaki sarkma ve burun kanatlarında genişleme daha net seçilir. Az miktar botoksla bu sorun da giderilebilir.

Saç, Akne

Saç derisinde aşırı terleme sorunu olanlarda da, deri içine minik dozlarda botoks enjeksiyonu tercih edilebilir.

Erişkin akne tedavisinde uygulanıyor. Botoks, son yıllarda alın burun çene hattı denen T bölgesinde terleme ve yağlanmaya bağlı oluşan sivilce üretimini azaltmak için kullanılıyor.

Şule Yılmaz

(Visited 82 times, 1 visits today)