”5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması” için başvurular başladı

”5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması” için başvurular başladı. Yarışmanın bu yıl ki teması, ”Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar.”

 

5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması için başvurular başladı. Yarışmanın bu yıl ki teması, ”Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar.”

Katılımcıların, ”Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar” ana teması altında bu bağımlılıkların sebepleri, bulaşma yolları, neden olduğu sonuçlar, sorumluluklar ile pandeminin etkileri ve dijital oyunlar başlıklarında online bahis ve online kumar bağımlılıklarına odaklanmaları bekleniyor.

Son başvuru 31 Ocak 2021  

Dünyadan ve Türkiye’den profesyonel ve amatör tüm karikatüristlerin katılımına açık yarışmanın başvuruları, 31 Ocak 2021 tarihine kadar cartooncontest.yesilay.com.tr adresinden yapılabilecek. 

Yarışma, bu yıl ödül miktarını toplamda 44 bin TL’ye yükseltti

Yarışmaya katılan eserler, karikatüristler ve bağımlılık alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. Birinciye 12 bin 500 TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 7 bin 500 TL ödül verilecek. Ayrıca 3 kişiye 3 bin 500 TL’lik başarı ödülü verilirken, bir kişi de 3 bin 500 TL’lik Mazhar Osman Özel Ödülü’nün sahibi olacak. 

Kazanan eserleri 3 yıldır Birleşmiş Miletler Binası’nda sergileniyor 

Yeşilay, Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazanan eserleri, yurtdışındaki ilgilileriyle buluşturuyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından düzenlenen Narkotik Uyuşturucular Komisyonu Toplantısı’na (CND) katılan Yeşilay, yarışmanın kazanan eserlerinden oluşan sergiyi 3 yıldır Viyana’da ziyarete açıyor.

Yeşilay Genel Müdürü 

Yarışmanın bu yılki konusunda pandeminin de etkili olduğunu belirten Yeşilay Genel Müdürü M. Nurullah Atalan, şunları kaydetti:

Sanatçılarımızın yeni neslin alışkanlıklarını, teknolojinin yanlış kullanımının bağımlılığa dönüşme sürecini ve tüm bunlar üzerinde pandeminin nasıl etkili olduğunu, yaratıcı yollarla anlatacağına inanıyoruz.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmamız 4 yıldır yoğun ilgi görüyor. Geçtiğimiz yıl yarışmaya 55 ülkeden, 479 karikatürist 908 farklı eserle başvurdu. Tüm dünyayı etkileyen bir sorun için, yine tüm dünyadan karikatüristlerin heyecanla eser üreteceklerini düşünüyor ve bugüne kadar olduğu gibi yurt dışından da yoğun bir katılım bekliyoruz.

(Visited 19 times, 1 visits today)