30 yaş altı kontrolsüz yüksek tansiyonun nedeni bu hormon olabilir

Hipertansiyon,  gençler hatta çocuklarda bile görülebiliyor. Uzmanlar, 30 yaşın altında görülen hipertansiyonun,  böbrek üstü bezleri tarafından ”aldosteron hormonunun” aşırı miktarda salgılanmasının kaynaklanabileceğine işaret ediyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, yüksek tansiyonun  önemli sebeplerinden biri olarak,,  böbrek üstü bezleri tarafından aldosteron hormonunun aşırı miktarda salgılanmasının da gösterildiğine işaret etti.

Aldosteron hormonu nedir?

Aldosteron hormonu, böbrek üstü (adrenal) bezlerinde üretilen hayati önemi olan bir hormondur. Bu hormon, vücudumuzdaki sodyum (tuz) ve potasyum dengesinin sağlanmasında önemli role sahiptir. Aldosteron hormonu, vücudumuzda kan basıncı ve sıvı dengesini düzenleyen hormonal sistemin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu nedenle normalin üzerinde salgılanan aldosteron hormonu, hastalar için hayati sorunlara neden olabilmektedir.

Aldosteron fazlalığına sıklıkla iyi huylu kitleler neden olur

Hiperaldosteronizm denilen aldosteron fazlalığı, böbrek üstü bezlerinin çeşitli sebeplerle gereğinden fazla aldosteron üretmesi olarak tanımlanmaktadır. Hiperaldosteronizmin sebebi, böbrek üstü bezlerine bağlı ise primer (birincil) hiperaldosteronizm, böbrek üstü bezleri dışında bir sebebe bağlı ise sekonder (ikincil) hiperaldosteronizm olarak adlandırılır. 

Adrenal beze bağlı sebepler; adrenal bezin aldosteron salgılayan kısmının kalınlaşması (hiperplazi) veya adrenal bezde aldosteron salgılayan sıklıkla iyi huylu ancak nadiren de kötü huylu olabilen kitleleri olabilmektedir. Bu hormon fazlalığı bazı durumlarda aile geçişli de olabilmektedir.

Genç yaşta dirençli yüksek tansiyonu olanlar, aldosteron fazlalığından şüphelenmeli 

İleri derecede halsizlik ve kas krampları olan yüksek tansiyon, üçten fazla ilaç ile ancak kontrol altına alınabilen yüksek tansiyon, 30 yaşın altında  başlamış yüksek tansiyon, ailede genç yaşta inme öyküsü, kanda düşük potasyum seviyesi (hipokalemi) gibi belirti ve bulgular aldosteron yüksekliğine işaret etmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka aldosteron yüksekliğinin araştırılması önerilmektedir.

Aldosteron yüksekliği bulguları olan ve özellikle de genç yaşta başlayan dirençli hipertansiyonu olan hastaların, kardiyolojik ve nefrolojik kontrollerin yanı sıra, böbrek üstü bezi açısından da değerlendirilmek üzere bir endokrinoloji uzmanına yönlendirilmesi önem taşımaktadır.

Aldosteron düzeyine nasıl belirlenir?

Aldosteron fazlalığı, yapılacak olan testlerle belirlenebilmektedir. Plazmada (kan sıvısında) belirli koşullar altında alınan aldosteron düzeyi ve renin aktivitelerine bakılarak, tarama testi yapılır. Tarama testlerinde şüphelenilen hastalarda dinamik testler ile kandaki aldosteron düzeyine bakılarak, kesin tanı konulur. Sebebe yönelik araştırmalar için ise çeşitli görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

(Visited 12 times, 1 visits today)