”1. Şile Palamut Festivali” pazar günü yapılacak

Şile Belediyesinden, palamut festivali.  Bu yıl ilki düzenlenecek olan ”1. Şile Palamut Festivali”, 13 Kasım  Pazar günü gerçekleştirilecek.

Şile Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ”1. Şile Palamut Festivali”,  13 Kasım pazar günü gerçekleştirilecek.

Belediye Başkanı Ocaklı’dan davet…

Şile’nin, geçmişten günümüze gelen denizcilik mirasına sahip kimliğiyle önemli bir denizcilik destinasyonu olduğunu belirten Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, şunları söyledi:

”Şile Belediyesi olarak atalarımızdan miras kalan balıkçılığımızı yaşatmak için elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz. Bu sebeple bu yıl ilk kez 1. Şile Palamut Festivali’ni düzenliyoruz. Deniz ürünleri mutfağına merak duyan herkesi festivalimize davet ediyoruz.”

Şile Palamut Festivali programı 

Palamut Festivali, saat 13.00’da Şile etkinlik alanında açılış konuşmaları ve  Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası Dinletisiyle başlayacak. Ardından Bir Palamut Hikayesi ve Sürdürülebilir Balıkçılık ve Deniz Ürünlerinde Coğrafi İşaret başlıklarıyla söyleşiler gerçekleştirilecek. Söyleşi sonrasında Müzisyen Nahit Akdemir, Karadeniz Ezgileri performansı sunacak.

Festival kapsamında şefler Türev Uludağ, Eyüp Kemal Sevinç, Şefika Günyel ve Yıldız Öz Samaha,  festival misafirlerine, Bir Kültürel Miras Olarak Mutfak ve Yerel Reçetelerin Önemi söyleşileriyle, blık kültürüne dair ilgi çekici hikayeler ve bilgiler aktaracak.

Festivalde çocuklara göre   Origami Atölyesi, Kendi Seramik Kupamı Tasarlıyorum, Ben Şef Oldum, Geri Dönüşümden Kâğıt Heykel Atölyesi, Olta Atmayı Öğreniyorum, Balık Boyama gibi çok sayıda atölye düzenlenecek. Yetişkinler için ise Agm İleri Dönüşüm Atölyesi, Yerel Ustalarla Lakerda Atölyesi, Şile Yeryüzü Pazarı Ürünleri Tadımı, Coğrafi İşaretli Şile Kestane Balı Tadımı, Bir Yerel Lezzet: Maydanozlu Palamut atölyeleri gerçekleştirilecek.

(Visited 2 times, 1 visits today)