KOAH hastalarına ”mümkün olduğunca dışarı çıkmayın” uyarısı

KOAH, çağımızın en önemli hastalıklarından biri. Dünyada 600 milyon insanı etkisi alan Koah hastalığına, sigara kadar hava kirliliği de davetiye çıkarıyor. Koah hastaları kısıtlı akciğer kapasiteleri nedeniyle kovid-19 (COVID-19) infeksiyonunu daha ağır geçiriyor. Bu nedenle Solunum Derneği, koah hastalarını bu dönem ”mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları” konusunda uyarıyor.

 Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, Dünya Koah Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, hastalara önemli uyarılarda bulundu.

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunlarından biri 

Dünyada 600 milyon insanı etkisi alan KOAH, en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak biliniyor. Koah, soluduğumuz hava kalitesinin özellikle insan eliyle bozulması sonucu ortaya çıkan önlenebilir bir solunum hastalığıdır. Hastalığa neden olan faktörler başta sigara olmak üzere havayı kirleten unsurlar. Sanayileşme ve taşıt egzoslarıyla oluşan kirlilik özellikle büyük kentlerde önemli olurken, kırsal alanda partikül ve gaz kirliliği çeşitli nedenlerle sorun olabiliyor. Bunların başında pişirme ve ısınma maçlı yakıt kullanımı ve hayvansal ürünler geliyor. Hava kirliliğiyle mücadelede, kirlilik kaynaklarını kontrol etmek kadar ormanların korunması ve artırılması da önem taşıyor. Özellikle partikül (parçacık) kirliliğiyle başa çıkmada ormanların ve genel anlamda yeşil alanların katkısı çok önemli.

Solunan havanın kirlilik miktarı ve süresi  

KOAH, daha çok 40 yaş sonrası hastalığı olarak algılansa da erken yaşlarda da görülebilir.  Hastalığın ortaya çıkmasında solunan havanın kirlilik miktarı ve süresiyle ilişkisi var. Kirli bir havayı uzun süre soluma halinde hastalığın daha genç yaşlarda görülmesi beklenebilir. Ayrıca kişisel duyarlılıkta önemlidir. Bazı kişiler daha erken hastalığa yakalanabilir.

Hastalık nasıl önlenebilir?

 KOAH, bağışıklık sisteminin bozulan hava kalitesine verdiği yanıttır. Sadece akciğerlerimizin değil vücudun tüm organlarının etkilendiği sürekli bir hastalıktır. O nedenle bir taraftan soluduğumuz havanın kalitesini iyileştirirken diğer yandan bağışıklık sistemimizi doğru yöntemlerle desteklemek gerekir. 

Salgında koah hastaları dışarı çıkmamalı

KOAH hastaları,  kısıtlı akciğer kapasiteleri nedeniyle kovid-19 (COVID-19) infeksiyonunu daha ağır geçirmekte. Bu nedenle koah hastası ve birlikte yaşadığı kişiler genel önlemlere sıkı sıkıya uymalılar. Hastalar ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya devam etmeli. Dışarıya mümkün olduğunca çıkmamalı ve ev egzersizlerini de ihmal etmemeli. Eller (hasta ve yakınları da) düzenli olarak yıkanmalı, sosyal mesafeye özen gösterilmeli, sık sık temas edilen yüzeylerin temizliği sağlanmalı, eller yıkanmadan yüze temas edilmemeli, kişi hapşırınca mutlaka tek kullanımlık kağıt mendile, bulamıyorsa dirsek içine hapşırmalı, kağıt mendil ise hemen atılmalı.

(Visited 9 times, 1 visits today)